Interpretacja indywidualna z dnia 09.07.2013, sygn. ITPB1/415-404a/13/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-404a/13/AK
Czy spłata kredytów mieszkaniowych udzielonych na oboje współmałżonków będzie uznana w całości jako wydatek na cele mieszkaniowe powodujący zwolnienie z podatku z tytułu zbycia mieszkania przed upływem 5 lat od jego nabycia?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2013 r. (data wpływu 8 kwietnia 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 17 czerwca 2013 r. (data wpływu 19 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Od dnia 24 grudnia 2003 r. Wnioskodawczyni jest w związku małżeńskim, pozostając od tego momentu w małżeńskiej wspólności majątkowej. Wspólne dochody stanowią majątek, którym małżonkowie wspólnie gospodarują. Wnioskodawczyni wraz z mężem mają wspólne konto bankowe, na które odprowadzane są przysługujące im świadczenia pieniężne. W 2006 r. podjęli decyzję o budowie domu jednorodzinnego, na który wspólnie zaciągnęli kredyty bankowe, ustanawiając jednocześnie hipoteki na posiadłości. Wspólnie prowadzą rozliczenia składając wspólne rozliczenia roczne. W 2009 r. syn wyjeżdżając z kraju przekazał Wnioskodawczyni na drodze cesji spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, którym wcześniej dysponowała Wnioskodawczyni. Ze względu na to, że po przekazaniu synowi mieszkania (również na drodze cesji) zatrzymała ona sobie członkostwo tej spółdzielni, syn przekazał spółdzielcze prawo do lokalu tylko Wnioskodawczyni. W 2011 r. ze wspólnych pieniędzy spłacono kredyt zaciągnięty przez spółdzielnię na to mieszkanie i zawarto umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności. Wnioskodawczyni stała się jego właścicielką. Mieszkanie to zostało sprzedane w 2012 r. a pieniądze ze sprzedaży wpłynęły bezpośrednio na wspólne konto bankowe. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży ww. mieszkania przeznaczone zostały na spłatę kredytów zaciągniętych na budowę domu, w którym obecnie Wnioskodawczyni wraz z mężem zamieszkują. Wnioskodawczyni nadmienia, iż nie korzystano z odpisu odsetek od kredytów zaciągniętych na budowę powyższego domu ani też z innych ulg mieszkaniowych czy budowlanych. Wskazuje również, że grunt na którym wybudowano przedmiotowy dom jednorodzinny jest własnością Wnioskodawczyni. Do mieszkania (otrzymanego w drodze cesji od syna) przysługiwało jej spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Kredyty zostały zaciągnięte w bankach znajdujących się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, również budynek, na którego budowę zaciągnięto kredyt znajduje się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Kredyty, które zostały spłacone ze środków uzyskanych ze sprzedaży przedmiotowego domu były zaciągnięte w dniu 27 lipca 2006 r. oraz 23 czerwca 2009 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty