02.07.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.07.2012, sygn. IPPB1/415-375/12-2/JB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-375/12-2/JB

1. Czy akcjonariusze nie będący jednocześnie komplementariuszami dochód podlegający opodatkowaniu otrzymają z chwilą podjęcia uchwały o podziale wypracowanego zysku i jego wypłacie w formie dywidendy, czy też z chwilą faktycznej wypłaty tak podzielonego zysku (pozostawienia go do dyspozycji akcjonariuszy)?2. Czy w przypadku gdy zgodnie z uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariusze będą otrzymywali zaliczki na poczet dywidendy powinni odprowadzać od tak uzyskanych (pozostawionych do ich dyspozycji) zaliczki na podatek dochodowy za okres ich otrzymania, czy po zamknięciu roku obrotowego kiedy zysk ostatecznie zostanie podzielony do wypłaty w formie dywidendy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 06.04.2012 r. (data wpływu 12.04.2012 r.) w zakresie momentu uzyskania przychodu przez akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej w związku z otrzymaną dywidendą i zaliczką na poczet dywidendy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.04.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu uzyskania przychodu przez akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej w związku z otrzymaną dywidendą i zaliczką na poczet dywidendy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej działającej pod firmą B. Sp. jawna. Spółka jawna jest utworzona przez osoby fizyczne. Zakres prowadzonej działalności gospodarczej jej skala, ryzyka gospodarcze oraz zamiar powiększenia składu wspólników wpłynęły na decyzję o zamiarze przekształcenia prowadzonej spółki jawnej w spółkę komandytowo - akcyjną. Do dotychczasowego grona wspólników osób fizycznych dołączy wspólnik, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z zamiarem biznesowym wspólników dotychczasowi wspólnicy spółki jawnej wycofają się z bezpośredniego zarządzania spółką, a rolę tą przejmie spółka kapitałowa. Wspólnicy zakładają, że w przyszłości akcjonariat spółki może ulec rozszerzeniu, albo poprzez emisję nowych akcji, albo obrót akcjami wyemitowanymi w procesie przekształcenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne