Interpretacja indywidualna z dnia 26.10.2012, sygn. IPTPB1/415-474/12-2/ASZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/415-474/12-2/ASZ
Opodatkowanie przychodów akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, reprezentowanej przez doradcę podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2012 r. (data wpływu 2 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
- ustalenia źródła przychodów akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej oraz podstawy obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych jest nieprawidłowe,
- w pozostałym zakresie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni osoba fizyczna będąca polskim rezydentem podatkowym będzie akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej SKA) powstałej w wyniku przekształcenia ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której jest udziałowcem. Wnioskodawczyni nie będzie posiadała statusu komplementariusza w SKA. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych, Wnioskodawczyni jako akcjonariusz nie będzie odpowiadać za zobowiązania SKA i co do zasady nie będzie reprezentować SKA (Wnioskodawczyni może reprezentować SKA jedynie jako pełnomocnik, przy czym w chwili obecnej nie wie Ona, czy takie pełnomocnictwo zostanie Jej udzielone).
Jako akcjonariusz SKA, Wnioskodawczyni będzie miała prawo do udziału w zyskach osiąganych przez SKA. Zasady podziału zysku określi statut SKA, przy czym podział zysku za dany rok obrotowy w części przypadającej akcjonariuszom dokonywany będzie każdorazowo na podstawie uchwały walnego zgromadzenia SKA (zgodnie z art. 146 § 2 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych). Jeśli walne zgromadzenie SKA podejmie uchwałę o podziale zysku i wypłacie Wnioskodawczyni odpowiedniej jego części (w formie dywidendy), Wnioskodawczyni otrzyma dywidendę od SKA.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty