Interpretacja indywidualna z dnia 05.10.2012, sygn. ITPB2/415-638/12/IL, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-638/12/IL
Zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2012 r. (data wpływu 3 lipca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 września 2012 r. (data wpływu 26 września 2012 r.), oraz pismem z dnia 28 września 2012 r. (data wpływu 2 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 lipca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.
Pismem z dnia 14 września 2012 r. wezwano Pana do usunięcia braków formalnych złożonego wniosku. Braki wykazane w wezwaniu uzupełniono w dniu 26 września 2012 r. oraz w dniu 2 października 2012 r.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W dniu 21 stycznia 2008 r. na zasadzie współwłasności małżeńskiej zbył Pan wraz z żoną udział w działce rolnej wynoszący 92%, który nabył w dniu 9 sierpnia 2006 r. W związku z tym zbycie to nastąpiło przed upływem 5 letniego okresu licząc od dnia nabycia. Ponadto zgodnie z art. 28 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie 14 dni od daty dokonania sprzedaży nieruchomości złożył Pan w Urzędzie Skarbowym oświadczenie o przeznaczeniu przychodu ze sprzedaży nieruchomości w okresie dwóch lat na cele mieszkaniowe. Część środków uzyskanych z powyższej transakcji przeznaczył na zakup w dniu 28 grudnia 2009 r. działek o powierzchni 0,3008 ha w M.. Nabycie nastąpiło również na zasadzie współwłasności małżeńskiej. W akcie notarialnym działki figurują jako grunty rolne. Grunt ten nie został objęty przez Gminę nowym planem zagospodarowania przestrzennego, a stary już nie obowiązywał, ponieważ od 1 stycznia 2010 r. terytorium M. zostało włączone do terenów miasta R. Od 2010 roku toczy się postępowanie o przekształcenie terenów w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Gmina wnioskowała o przekształcenie terenów na tym obszarze pod budownictwo mieszkaniowe i na tej podstawie ma powstać plan zagospodarowania przestrzennego terenu. Urząd Gminy poinformował Pana, iż procedura ustalania takiego planu jest długotrwała i z reguły trwa ok. 2 lat. Obecnie sprawa znajduje się na ostatnim etapie postępowania. Nie występował Pan o warunki zabudowy na powyższym terenie, ponieważ w najbliższym czasie nie planował inwestycji związanej z budową budynku mieszkalnego, w związku z brakiem na ten cel środków. Niemniej jednak uzyskał Pan w Urzędzie Gminy informację, iż nie ma żadnych obiektywnych przeciwwskazań do wydania takiej decyzji. W Pana przekonaniu działki nie stanowią gospodarstwa rolnego, ponieważ nie spełniają przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym, mimo, iż w akcie notarialnym transakcja została opisana jako nabycie w celu powiększenia gospodarstwa rolnego, ponieważ był Pan już właścicielem gruntu rolnego na terenie gminy R. Działki mimo ewidencyjnego statusu działek rolnych już w chwili transakcji spełniały wszystkie kryteria działek przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową: bezpośrednie sąsiedztwo z działkami zabudowanymi , dostęp do drogi publicznej, lokalizacja w terenie gęsto zabudowanym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty