Interpretacja indywidualna z dnia 10.09.2012, sygn. ITPB2/415-611/12/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-611/12/TJ
przedmiot opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2012 r. (data wpływu 18 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest pełnomocnikiem spółki mającej siedzibę poza granicami Polski. W toku wykonywania przez Wnioskodawcę czynności objętych zakresem przedmiotowego pełnomocnictwa zamierza przyjąć na swój rachunek bankowy środki pieniężne przeznaczone dla mocodawcy. Z tego powodu mocodawca zawrze z Nim umowę użyczenia rachunku bankowego, który jest prowadzony przez bank mający siedzibę poza granicami Polski. Udzielający pełnomocnictwa zdecydował o takim sposobie działania aby Wnioskodawca mógł w sposób sprawny oraz płynny wykonywać czynności, do których został upoważniony. Wnioskodawca użyczając mocodawcy swojego rachunku, działał będzie bezinteresownie, a wyłącznym motywem zawarcia niniejszej umowy będzie udzielenie pomocy spółce. Wnioskodawca w wyniku tej operacji finansowej, nie odniesie żadnej korzyści majątkowej. Śródki pieniężne, tymczasowo zlokalizowane na rachunku użyczającego, stanowiące własność spółki, zgodnie z umową użyczenia, nie będą mogły zostać przez użyczającego w żaden sposób rozdysponowane. Opisana czynność prawna będzie więc czynnością bezpłatną, niewzajemną oraz odpowiadającą wyłącznie interesowi mocodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty