27.01.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.01.2012, sygn. ITPB2/415-976a/11/ENB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-976a/11/ENB

W zakresie możliwości zawieszenia lub przerwania terminu do wydatkowania środków ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2011 r. (data wpływu 28 października 2011 r.) uzupełnionym pismem w dniu 10 stycznia 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zawieszenia lub przerwania terminu do wydatkowania środków ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2011 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem w dniu 10 stycznia 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zawieszenia lub przerwania terminu do wydatkowania środków ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe.

We wniosku tym i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 21 grudnia 2009 r. Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem sprzedała lokal mieszkalny za kwotę 155.000 zł. Lokal ten nabyła w dniu 22 września 2005 r. W 2009 r. Wnioskodawczyni podpisała z małżonkiem umowę przedwstępną z deweloperem, zgodnie z którą deweloper zobowiązał się do wybudowania i przeniesienia prawa własności do domu jednorodzinnego. Środki ze sprzedaży lokalu mieszkalnego zostały wpłacone jako zaliczka na rachunek bankowy dewelopera. W urzędzie skarbowym zostało złożone oświadczenie, że pieniądze ze sprzedaży mieszkania zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe. Wartość nowego domu znacznie przekraczała wartość sprzedanego mieszkania, dlatego też koniecznym było uruchomienie innych środków finansowych, w tym oszczędności. Zgodnie z umową przekazanie nowej nieruchomości miało nastąpić w dniu 30 czerwca 2010 r., jednakże nie nastąpiło do chwili obecnej. W związku z powyższym Wnioskodawczyni prawdopodobnie nie dotrzyma terminu określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który mija w dniu 21 grudnia 2011 r. W międzyczasie doszło do przekształcenia podmiotowego po stronie dewelopera. Wybudowany budynek posiada wiele usterek, został pobudowany niezgodnie z zasadami sztuki budowlanej i nie był możliwy jego końcowy odbiór techniczny. Również opinia biegłego inżyniera budownictwa sporządzona na zlecenie Wnioskodawczyni była druzgocząca. Deweloper odmówił przeniesienia własności nieruchomości na rzecz Wnioskodawczyni, i z tego względu Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem odstąpiła od umowy i zażądała zwrotu pieniędzy. Od 4 listopada 2010 r. toczy się spór przez Sądem Okręgowym, a deweloper podejmuje różnorodne czynności w celu przedłużenia postępowania sądowego. Rozprawy odbywają się co dwa miesiące i jak na razie nie wnoszą nic nowego do sprawy. W związku z wytoczeniem powództwa Wnioskodawczyni poniosła dodatkowe koszty w kwocie 16.485 zł. Ponadto wniosła o zabezpieczenia roszczenia poprzez ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości będącej przedmiotem sporu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne