Interpretacja indywidualna z dnia 10.01.2012, sygn. ITPP2/443-1467/11/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1467/11/AD
Opodatkowanie dostawy gruntu zabudowanego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2011 r. (data wpływu 17 października 2011 r.), uzupełnionym w dniu 9 stycznia 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania dostawy gruntu zabudowanego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 października 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 9 stycznia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania gruntu zabudowanego.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W drodze licytacji komorniczej nabył Pan nieruchomość. W związku z jej sprzedażą nie została wystawiona faktura VAT, a zatem nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. Przedmiotową nieruchomość wprowadził Pan do działalności gospodarczej, z tytułu której jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach tej działalności (usługi budowlane i budowa obiektów kubaturowych) przeprowadził Pan remont wszystkich budynków znajdujących się na nieruchomości, tj. budynku mieszkalnego i gospodarczego. W budynkach tych były dokonywane ulepszenia w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Do wykonanych ulepszeń należą: remont, docieplenie, wymiana stolarki, gipsowanie oraz wymiana orynnowania. Łącznie nakłady, zarówno w jednym jak i drugim budynku, przekroczyły 30% ceny nabycia nieruchomości od komornika - wartość nieruchomości przyjęto z warunków licytacyjnych. Przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z zakupów materiałów służących ulepszeniu. Ulepszenia były dokonywane w okresie od czerwca 2008 r. do maja 2011 r. Budynki mieszkalny i gospodarczy nie były przedmiotem najmu i dzierżawy. W skład nieruchomości, stanowiącej jedną działkę, wchodzą grunt, budynek mieszkalny i gospodarczy. Operat szacunkowy, będący podstawą wyceny nieruchomości, nie rozdzielał wartości poszczególnych jej składników, tj. była jedna cena łączna na dom, budynek gospodarczy i grunt. W treści operatu biegły nie wskazał odrębnej wartości poszczególnych elementów nieruchomości. W chwili obecnej, w wyniku zakończonego remontu, zamierza Pan zbyć nieruchomość wraz z budynkami i gruntem, w drodze jednej transakcji sprzedaży. Przedmiotem transakcji będzie jedna działka ewidencyjna, na której posadowiony jest budynek mieszkalny jednorodzinny i gospodarczy. Powierzchnia użytkowa budynku mieszkalnego przekracza 150 m i wynosi 180 m.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty