Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.812.2024.2.JS
Podleganie opodatkowaniu podatkiem VAT odpłatnego przeniesienia na współwłaścicieli Nieruchomości poczynionych nakładów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT odpłatnego przeniesienia przez Państwa na współwłaścicieli Nieruchomości nakładów poczynionych przez Państwa. Uzupełnili go Państwo pismem z 13 grudnia 2024 r. – w odpowiedzi na wezwanie.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Dnia 3 sierpnia 2007 r. A i B oraz C (dalej określani jako: „Wydzierżawiający”) nabyli w częściach równych nieruchomość gruntową: działkę gruntu nr 1, znajdującą się przy ... (dalej: „Nieruchomość”). Nieruchomość została nabyta do majątków prywatnych Wydzierżawiających, przy czym w przypadku p. A. oraz p. C. - nabyte przez nich części w nieruchomości weszły do wspólnego majątku małżeńskiego pp. A. i pp. C
Umową z dnia 2 sierpnia 2010 r. współwłaściciele Nieruchomości wydzierżawili nieruchomość gruntową spółce A. (obecnie jest to A. sp. z o.o. NIP: ..., która powstała z przekształcenia A. sp. o.o. sp. k, która to z kolei powstała z przekształcenia A. sp. j.). Wydzierżawiający są wspólnikami w spółce A. (dalej: „Wnioskodawca”). Wnioskodawca dzierżawi Nieruchomość od Wydzierżawiających w celu wykorzystywania jej do prowadzonej działalności gospodarczej.
Zgodnie z zawartą w 2010 r. umową dzierżawy, Wnioskodawca użytkuje i pobiera pożytki z dzierżawionego gruntu w taki sposób, że na gruncie wybudował zespół budynków o charakterze usługowo-handlowo-magazynowym, który wykorzystuje w ramach swojej działalności operacyjnej. Dzierżawiony grunt nie stanowił (ani nadal nie stanowi) środka trwałego Wnioskodawcy i nie był (ani nie jest) ujęty przez niego w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Dzierżawiony grunt nie stanowi także środka trwałego dla Wydzierżawiających, gdyż przypadające na nich części nieruchomości pozostają w ich majątku prywatnym. Umowa dzierżawy między Wydzierżawiającymi a Wnioskodawcą została zawarta na czas nieoznaczony. W przyszłości Wydzierżawiający planują sprzedać Nieruchomość potencjalnemu inwestorowi (podmiot trzeci).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty