Interpretacja indywidualna z dnia 18 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.789.2024.2.MSU
Prawo do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy, przy świadczeniu usług koordynowania projektami o tematyce społecznej, brak opodatkowania podatkiem VAT świadczonych usług nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 października 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 3 października 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
-prawa do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy, przy świadczeniu usług koordynowania projektami o tematyce społecznej,
-braku opodatkowania podatkiem VAT świadczonych usług nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 grudnia 2024 r. (data wpływu 5 grudnia 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Stan faktyczny nr 1
Od 6 lipca 2023 roku prowadzi Pan działalność gospodarczą obejmującą następujące klasy PKD 69.10.Z - Działalność prawnicza oraz 88.99.Z - Pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania, gdzie indziej niesklasyfikowana. Jednak do tej pory w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie uzyskał Pan żadnych przychodów.
Od 1 stycznia 2025 r. zamierza Pan świadczyć usługi koordynowania projektami o tematyce społecznej z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, mediacji oraz edukacji prawnej finansowane z krajowych środków publicznych realizowanych przez Fundację …. Usługi tego typu według klasyfikacji PKD zostały ujęte w podklasie 70.22.Z.: „Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania”.
Kierowanie wykonywaniem projektu (nadzór merytoryczny i techniczny), kierowanie wykonywaniem projektu w ramach zadań jego podwykonawcy (nadzór merytoryczny i techniczny), nadzór nad realizacją projektu, personelem i pracą podwykonawców, nadzór personelu podwykonawców projektu, dobór kadry projektu, również w ramach podwykonawców projektu, rekrutacja beneficjentów projektu, bieżący kontakt z instytucją finansującą zadania i innymi organizacjami lub instytucjami zaangażowanymi bezpośrednio lub pośrednio przy realizacji projektu, reprezentowanie podwykonawców w kontaktach z uczestnikami projektów, realizacja wydatków z budżetu projektu zgodnie z obowiązującym prawem, kontrola nad realizacją wydatków z budżetu projektu, kontrola nad realizacją wydatków z budżetu podwykonawcy projektu, zatwierdzanie płatności w zakresie merytorycznym, reprezentowanie projektu na zewnątrz, odbiór pracy wykonywanej przez specjalistów zaangażowanych do projektu, odbiór pracy wykonywanej przez personel podwykonawcy projektu, odbiór pracy wykonywanej przez personel podwykonawcy projektu, zarządzanie planowanymi działaniami projektowymi, prowadzenie dokumentacji projektu, przygotowanie wniosków o płatność, sprawozdawczość, monitoring, ewaluacja projektu, pomiar produktów, rezultatów, celów projektu, przygotowanie organizacyjne zajęć realizowanych w ramach projektu, promocja projektu, przygotowanie, administracja i aktualizacja strony internetowej projektu, realizacja zakupów materiałów i usług w ramach projektu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty