18.12.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.743.2024.2.KT

Kwestia opodatkowania czynności przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dotyczących nieruchomości, będących we współwłasności, oddanych w użytkowanie wieczyste zarówno przed 1 maja 2004 r. jak i po 30 kwietnia 2004 r., jak również ustalenie podstawy opodatkowania do ww. czynności przekształcenia dotyczących nieruchomości, będących we współwłasności oddanych w użytkowanie wieczyste po 30 kwietnia 2004 r.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:

-prawidłowe w zakresie kwestii opodatkowania czynności przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dotyczących nieruchomości, będących we współwłasności, oddanych w użytkowanie wieczyste zarówno przed 1 maja 2004 r. jak i po 30 kwietnia 2004 r.,

-nieprawidłowe w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania do ww. czynności przekształcenia dotyczących nieruchomości, będących we współwłasności oddanych w użytkowanie wieczyste po 30 kwietnia 2004 r.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 września 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 września 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kwestii opodatkowania czynności przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dotyczących nieruchomości, będących we współwłasności, oddanych w użytkowanie wieczyste zarówno przed 1 maja 2004 r. jak i po 30 kwietnia 2004 r., jak również ustalenia podstawy opodatkowania do ww. czynności przekształcenia dotyczących nieruchomości, będących we współwłasności oddanych w użytkowanie wieczyste po 30 kwietnia 2004 r. Uzupełniono go pismem z 9 grudnia 2024 r. (wpływ 12 grudnia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Miasto ... (dalej: „Wnioskodawca” lub „Gmina”) jest jednostką samorządu terytorialnego. Gmina posiada osobowość prawną oraz jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca realizuje zadania należące do właściwości samorządu gminnego. Zadania te zostały określone w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 609 ze zm.; dalej: „ustawa o samorządzie gminnym”), zgodnie z którym zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. Zadania własne obejmują między innymi sprawy ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne