04.04.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.04.2011, sygn. ILPB1/415-16/11-2/AMN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-16/11-2/AMN

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży lokalu użytkowego należy opodatkować przez małżonków w rozliczeniu rocznym czy w ramach działalności gospodarczej, jeżeli tak to w jakiej wysokości (100% czy 50%)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2010 r. (data wpływu 4 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródeł przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródeł przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca kupił w lipcu 2009 r. (akt notarialny Nr XX) wspólnie z żoną lokal użytkowy od Urzędu Gminy. Pomiędzy Zainteresowanym a żoną istnieje małżeńska wspólność majątkowa. Lokal ten od 1998 roku Wnioskodawca wynajmował od Urzędu Gminy na działalność handlową (sklep z narzędziami). Miejsce położenia nieruchomości było zgłoszone jako miejsce prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w EDG i rzeczywiście prowadzona była tam działalność handlowa. Zainteresowany dokonał zakupu z zamiarem dalszego prowadzenia tam działalności handlowej, co oświadczył wraz z żoną w akcie notarialnym. Urząd Gminy wystawił również fakturę VAT wystawioną na firmę Wnioskodawcy. Sprzedaż lokalu została opodatkowana stawką ZW, a prawo użytkowania wieczystego gruntu stawką 22%. Po zakupie Zainteresowany podjął wraz z żoną decyzję, że jednak nie będzie prowadzona w tym miejscu działalność gospodarcza, a lokal zostanie sprzedany. Po zakupie lokal nie był przez Wnioskodawcę użytkowany do działalności, nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy oraz nie był wynajmowany firmom zewnętrznym. Jeszcze przed jego zakupem działalność prowadzona przez Zainteresowanego pod tym adresem, została przeniesiona do nowego budynku, wybudowanego w ramach działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne