Interpretacja indywidualna z dnia 23.04.2010, sygn. ILPB2/415-265/10-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-265/10-2/JK
Czy w sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej będzie nabywanie i zbywanie papierów wartościowych i podatnik będzie dokonywał takiej transakcji, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, uzyskany przychód (dochód) należy traktować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2010 r. (data wpływu 19 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów z odpłatnego zbycia akcji w sytuacji gdy przedmiotem działalności spółki komandytowej jest obrót papierami wartościowymi jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodów z odpłatnego zbycia akcji w sytuacji gdy przedmiotem działalności spółki komandytowej jest obrót papierami wartościowymi.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jako osoba fizyczna jest wspólnikiem spółki komandytowej. w przeszłości Zainteresowany wniósł do spółki w charakterze wkładu niepieniężnego akcje. Obecnie ponownie rozważa dokonanie operacji tego samego rodzaju.
Przedmiotem działalności spółki jest m.in. obrót papierami wartościowymi (w tym akcjami), na co wskazuje ujęta w umowie spółki klasyfikacja PKD (PKD 65.23.Z wg rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie polskiej klasyfikacji działalności - Dz. u. Nr 33, poz. 289 ze zm. dalej jako: rozporządzenie). Omawiane grupowanie określone zostało w rozporządzeniu jako pośrednictwo finansowe pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane i obejmuje pozostałe rodzaje pośrednictwa finansowego związane głównie z dystrybucją środków finansowych w inny sposób niż udzielanie pożyczek; lokowanie w papiery wartościowe, np. akcje, obligacje, weksle, poręczenia; transakcje na własny rachunek dokonywane przez osoby obracające papierami wartościowymi, lokaty nieruchomościowe prowadzone przede wszystkim na potrzeby innych rodzajów pośrednictwa finansowego; wystawianie swapów, dokonywanie opcji oraz zawieranie transakcji zabezpieczających z wykorzystaniem papierów wartościowych oraz instrumentów pochodnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty