Interpretacja indywidualna z dnia 16.07.2009, sygn. IBPBII/2/415-482/09/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-482/09/JG
Czy w świetle zapisu art. 11 ust. 1,2,2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który to przepis warunkuje możliwość uznania za przychód wartości nieodpłatnego świadczenia otrzymaniem tego świadczenia pracodawca powinien doliczyć do przychodów pracownika i ustalać podatek dochodowy z tego tytułu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 30 kwietnia 2009r.) uzupełnionym w dniu 29 czerwca 2009r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zakupionych przez pracodawcę dla pracowników świadczeń medycznych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 kwietnia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zakupionych przez pracodawcę dla pracowników świadczeń medycznych.
Z uwagi na stwierdzone braki formalne wniosku pismem z dnia 18 czerwca 2009r. Znak: wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia dokonano w dniu 29 czerwca 2009r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka w dniu 01 sierpnia 2009r. zawarła umowę na czas określony z możliwością automatycznego jej przedłużania z firmą M Sp. z o. o. na świadczenie usług zdrowotnych. Zakres świadczeń zdrowotnych określony w załącznik Nr 2 do umowy, opiera się przede wszystkim na regulacjach zawartych w ustawie o służbie medycyny pracy z 27 czerwca 1997r. oraz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 późn. zm.). Wynagrodzenie za świadczenia zostało określone jako zryczałtowane za okres płatności jeden miesiąc, w wysokości ustalonej zbiorczo dla ogółu pracowników. Wysokość wynagrodzenia ryczałtowego jest stała i niezależna od liczby faktycznie wykonanych świadczeń zdrowotnych na rzecz osób upoważnionych. Wysokość wynagrodzenia może ulec zmianie w przypadku zmiany liczby pracowników.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty