Interpretacja indywidualna z dnia 24.04.2009, sygn. IBPBII/1/415-126/09/BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-126/09/BJ
Czy w sytuacji kiedy wnioskodawca otrzymał od angielskiego organu podatkowego dofinansowanie jako uzupełnienie niskich zarobków, które nie podlega opodatkowaniu w kraju otrzymania, będzie podlegało opodatkowaniu w Polsce, a jeśli tak to czy będzie podlegało ustawie o abolicji?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 03 lutego 2009r. (data wpływu do tut. Biura 09 lutego 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku złożenia wniosku abolicyjnego i zeznania rocznego za 2006r. w Polsce w związku z wejściem w życie ustawy o abolicji - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 09 lutego 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku złożenia wniosku abolicyjnego i zeznania rocznego za 2006r. w Polsce w związku z wejściem w życie ustawy o abolicji.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W związku z wejściem w życie ustawy o abolicji podatkowej, wnioskodawca chciał z niej skorzystać i złożyć stosowne dokumenty w urzędzie skarbowym. Zgodnie z ustawą jest zobowiązany do złożenia wniosku abolicyjnego PIT-AZ wraz z rozliczeniem rocznym PIT-36 (jeśli nie było wcześniej złożone). Sprawa dotyczy rozliczenia za rok 2006.
W 2006r. wnioskodawca pracował wyłącznie w Wielkiej Brytanii, ale oprócz wynagrodzenia ze stosunku pracy wypłacanego przez pracodawcę otrzymywał dofinansowanie do niskiego wynagrodzenia Working Tax Credit, wypłacany przez HM RevenueCustoms (wg wnioskodawcy organ podatkowy w Anglii). W jego przypadku, jako osoby samotnej, warunkiem otrzymania tego dodatku było zatrudnienie w wymiarze pracy minimum 30 godzin tygodniowo (wnioskodawca pracował 40 godzin/tydzień). Wnioskodawca dodał, że organ wypłacający ten dodatek zdefiniował, że nie jest to ani zasiłek ani ulga podatkowa, tylko dofinansowanie (uzupełnienie) niskich zarobków. Dodatek ten nie jest opodatkowany w Anglii i nie uwzględnia się go w całkowitym przychodzie ani P60, ani Final Tax Credit w dokumencie wystawianym przez organ podatkowy, gdzie zsumowane są przychody za dany rok podatkowy do ustalenia wysokości kolejnego Working Tax Credit. Wnioskodawca nie wie jak powinien postąpić z powyższym w rozliczeniu rocznym we wniosku abolicyjnym, aby było prawidłowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty