11.02.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.02.2008, sygn. ITPB1/415-612/07/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-612/07/IB

Czy wynagrodzenie podatnika wypłacane w Polsce przez uczelnię publiczną z tytułu zatrudnienia na stanowisku naukowo-dydaktycznym podlega opodatkowaniu w Polsce?Czy dochód ten podlega wyłączeniu z podstawy wymiaru podatku niemieckiego, jeżeli tak, to jakimi polskimi dokumentami podatnik może wykazywać uprawnienie do tego wyłączenia?Czy podatnikowi przysługuje uprawnienie do rocznego rozliczenia podatku przez płatnika polskiego, na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Uczelni, przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2007 r. (data wpływu 26 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzenia wypłacanego obywatelowi Niemiec z tytułu zatrudnienia na stanowisku pracownika naukowo-dydaktycznego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wynagrodzenia wypłacanego obywatelowi Niemiec z tytułu zatrudnienia na stanowisku pracownika naukowo-dydaktycznego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Uczelnia publiczna zatrudnia obywatela Niemiec od ponad pięciu lat na stanowisku pracownika naukowo-dydaktycznego (profesora nadzwyczajnego). Wypłacane wynagrodzenie jest jedynym dochodem podatnika w Polsce. Podatnik uzyskuje zasadnicze dochody w Niemczech, które tam rozlicza. Uczelnia od 2004 r. nalicza i odprowadza pochodne od ww. wynagrodzenia, w tym zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Obecnie podatnik zwrócił się do uczelni z twierdzeniem o braku podstaw pobierania tych zaliczek przez uczelnię uzasadniając to tym, że jego urząd skarbowy w Niemczech wskazuje, że dochody w Polsce mogą być uznane za dochody uzyskiwane od podmiotów publicznych lub z tytułu wykonywania wolnego zawodu, stąd podlegają opodatkowaniu tylko w Niemczech i to od kwoty łącznej z kwotami potrącanymi w Polsce na ZUS. Podatnik zwraca się do uczelni o wskazanie czy w przypadku istnienia obowiązku podatkowego w Polsce może korzystać z rozliczenia podatku przez płatnika polskiego na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne