Interpretacja indywidualna z dnia 10 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.490.2024.1.MR
Obowiązki płatnika wynikające z wypłaty dywidendy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka X sp. z o.o. (dalej jako Wnioskodawca) posiada siedzibę w Polsce. Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce (dalej: CIT) oraz podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Spółka należy do struktury podmiotów powiązanych (Wnioskodawca przesyła w postaci graficznego załącznika opis struktury).
Spółka wygenerowała w latach poprzednich oraz w bieżącym roku podatkowym zysk i zamierza dokonać jego wypłaty do podmiotu powiązanego w postaci dywidendy. Podmiotem powiązanym do którego będzie wypłacona dywidenda jest spółka z siedzibą na terytorium Niemiec – jest to spółka osobowa Y (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa), posiadająca 100% udziałów w X sp. z o.o.
Spółka Y posiada dwóch wspólników – komplementariusza i komandytariusza. Komplementariusz Q nie posiada prawa do udziału w zyskach, co oznacza, że do przychodów i kosztów komplementariusza nie są przypisywane dla celów podatkowych żadne przychody i koszty wynikające z działalności spółki.
Komandytariusz A, kolejna spółka osobowa, posiada 100% udziałów w Y. Spółka Y jest to spółka, która prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, wedle wiedzy pozyskanej przez Wnioskodawcę.
Wspólnikami spółki osobowej A z siedzibą w Niemczech są spółki: spółka kapitałowa, która nie posiada praw do udziału w zyskach B z siedzibą w Niemczech oraz spółka osobowa C z siedzibą w Niemczech, która posiada 100% udziałów w A. Wspólnikami spółki C (dalej spółka C) są wyłącznie osoby fizyczne będące rezydentami Niemiec i Wielkiej Brytanii (posiadający udziały w wysokości od 2% do 16,67%).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty