30.01.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.01.2008, sygn. ITPP2/443-171A/07/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-171A/07/RS

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2007 r. ( data wpływu 5 listopada 2007 r.) uzupełnionego dnia 14 grudnia 2007 r., 18 i 25 stycznia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania jakimi dokumentami należy dokonać refakturowania ponoszonych kosztów eksploatacji, podatku od nieruchomości, opłat za wieczyste użytkowanie oraz funduszu remontowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania jakimi dokumentami należy dokonać refakturowania ponoszonych kosztów eksploatacji, podatku od nieruchomości, opłat za wieczyste użytkowanie oraz funduszu remontowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przygotowywania terenu pod budowę, pozostałego pośrednictwa finansowego, obrotu nieruchomościami i wynajmu nieruchomości. Świadczone przez nią usługi nie są zwolnione przedmiotowo. Przedmiotem najmu są lokale użytkowe oraz lokale mieszkalne przeznaczone na cele działalności gospodarczej. Spółka jest członkiem Wspólnot Mieszkaniowych i realizując swoją działalność statutową w ramach podpisanych umów najmu dokonuje refakturowania: podatku od nieruchomości na podstawie złożonych deklaracji podatku od nieruchomości i opłat za wieczyste użytkowanie od posiadanych gruntów na podstawie informacji uzyskanych z Urzędów Miejskich w zakresie opłat za wieczyste użytkowanie. Poza tym Spółka ma możliwość refakturowania kosztów eksploatacji wynajmowanych lokali, udokumentowanych przez wspólnotę mieszkaniową rachunkami lub notami obciążeniowymi dotyczącymi: zużycia wody, wywozu nieczystości, ochrony nieruchomości, centralnego ogrzewania, energii elektrycznej, utrzymania czystości, kosztów oświetlenia, administracji wspólnoty mieszkaniowej i funduszu remontowego. Powyższe koszty są ogólnymi kosztami utrzymania nieruchomości dotyczącymi części wspólnych typu klatka schodowa, teren wokół budynku. Ww. koszty dotyczą zakupu usług, które nie wynikają z bezpośredniego korzystania (zużywania) przez najemców. Ponoszone przez Spółkę koszty utrzymania wynajmowanych nieruchomości nie są dokumentowane fakturami VAT, a więc nie zawierają podatku VAT naliczonego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne