Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.06.2007, sygn. 1401/BF-II/415-37/07/GT, Izba Skarbowa w Warszawie, sygn. 1401/BF-II/415-37/07/GT
Czy w przypadku wykupu częściowego lub wykupu całkowitego z polisy ubezpieczeniopwej, dla której były wypłacane wcześniejsze wykupy częściowe, podstawę opodatkowania określa się jako część wyliczonego wykupu (pomniejszonego o opłatę likwidacyjną), pochodzącą z zysku ?
DECYZJA
Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 5 kwietnia 2007 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
orzeka
- zmienić postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 29 marca 2007 r. Nr 1472/DPC/415-4/07/PK w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, uznając stanowisko zawarte we wniosku z dnia 8 stycznia 2007 r. za prawidłowe.
UZASADNIENIE
Dnia 10 stycznia 2007 r. do Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wpłynął wniosek Towarzystwa S.A., zwanego dalej Towarzystwem, w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w związku z rozwiązaniem umowy ubezpieczenia wskutek zaistnienia zdarzenia ubezpieczeniowego następuje wykup (całkowity lub częściowy), który podlega opodatkowaniu na podstawie art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Za podstawę opodatkowania Towarzystwo przyjmuje różnicę pomiędzy kwotą przekazaną na rzecz klienta a pełną kwotą składki ubezpieczeniowej wpłacaną przez klienta na mocy umowy ubezpieczeniowej. Towarzystwo wyjaśnia, iż wykup może przybrać formę wykupu pełnego (całkowitego) i częściowego. Wykup pełny (całkowity) oznacza wykup całkowitej wartości środków pieniężnych zgromadzonych przez Ubezpieczonego na funduszu kapitałowym pomniejszonej o opłatę likwidacyjną (na kwotę tę składa się dochód wynikający z inwestowania składki oraz pełna kwota składki ubezpieczeniowej alokowanej na fundusz kapitałowy). Natomiast w przypadku wykupu częściowego lub wykupu całkowitego z polisy, dla której były wypłacane wcześniejsze wykupy częściowe, podstawę opodatkowania określa się jako część wyliczonego wykupu (pomniejszonego o opłatę likwidacyjną), pochodzącą z zysku. Zysk zdefiniowany jest jako różnica wartości polisy w momencie naliczania wartości wykupu (pomniejszoną o opłatę likwidacyjną) a sumą wpłaconych na tę polisę składek (inkasem). Część wykupu pochodząca z zysku wyliczana jest jako proporcja stanu funduszu pomniejszonego o opłatę likwidacyjną i o łączną wartość składek tworzących fundusz, do stanu funduszu pomniejszanego o opłatę likwidacyjną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty