Interpretacja indywidualna z dnia 12 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.156.2024.1.AK
Dotyczy obowiązku wystawienia PIT - 8C z tytułu spadku wartości rachunku w Funduszu do zera.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie ciążących na Spółce obowiązkach płatnika.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca, działając na podstawie stosownego zezwolenia, prowadzi na terytorium Rzeczpospolitej Polskiejdziałalność ubezpieczeniową, która w świetle art. 3 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (t.j. Dz.U.2023.0.656 z późn. zm.) stanowi wykonywanie czynności ubezpieczeniowych związanych z oferowaniem i udzielaniem ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych. Spółka w ramach prowadzonej działalności oferuje klientom całą gamę ubezpieczeń na życie. Jednym z rodzajów oferowanych produktów są ubezpieczenia na życie z funduszami kapitałowymi (dalej: „UFK” bądź „umowa ubezpieczenia”). Zgodnie z przepisami ustawy o PIT, obowiązującymi do końca 2023 roku, dochód z UFK opodatkowany był zryczałtowanym podatkiem dochodowym (tzw. podatek Belki), a płatnikiem tego podatku była Spółka. Od 1 stycznia 2024 roku w wyniku zmiany przepisów ustawy o PIT, ustawą z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r., poz. 1059), to ubezpieczeni zobowiązani będą do samodzielnego rozliczenia dochodu uzyskanego z tytułu UFK. Powyższy obowiązek będą wykonywać na podstawie otrzymanych od instytucji finansowych informacji PIT-8C, w tym także od ubezpieczycieli oferujących UFK. Spółka dokonała analizy oferowanych UFK i wykonania niezbędnych zmian w systemach, aby spełnić ciążący na niej obowiązek sporządzenia i przesłania do klientów i właściwych Urzędów Skarbowych informacji PIT-8C w ustawowych terminach. W wyniku ww. analizy powstała wątpliwość w zakresie wystawiania informacji PIT-8C w poniżej opisanym stanie faktycznym. W przypadku UFK oferowanych przez Spółkę zgodnie z ogólnymi warunkami ww. ubezpieczeń, odpowiedzialność X w stosunku do ubezpieczonych kończy się m.in. w dniu spadku wartości rachunku udziałów do zera. Powyższa sytuacja może być skutkiem spadku wartości posiadanych tytułów uczestnictwa w funduszach w ramach UFK oraz poboru przez X należnych opłat, które są pobierane poprzez umarzanie jednostek uczestnictwa. W opisanej wyżej sytuacji ubezpieczony nie składa X dyspozycji umorzenia jednostek uczestnictwa, ponieważ są one umarzane na podstawie zawartej z klientem umowy ubezpieczenia. Powyższe opłaty są różne w zależności od rodzaju ubezpieczenia i są określone w umowie. Konsekwencją spadku wartości rachunku udziałów do zera, jest zakończenie odpowiedzialności X z tytułu tej umowy. Spółka informuje o tym fakcie ubezpieczonego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty