17.03.2006 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.03.2006, sygn. P-I/443/145/AN/05, Podlaski Urząd Skarbowy, sygn. P-I/443/145/AN/05

Przy sprzedaży, których budynków i budowli wchodzących w skład nieruchomości położonej przy ulicy Świętojańskiej 15 wystąpi VAT należny, a które będą zwolnione z VAT oraz jak podzielić prawo wieczystego użytkowania gruntów i w jakiej wartości przypisać je do budynków i budowli podlegających VAT, a w jakiej do budynków i budowli zwolnionych z VAT?

Pytanie podatnika

Wnioskiem z 19.12.2005 r. Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów o podatku od towarów i usług w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:

Spółka zamierza sprzedać będące w jej posiadaniu nieruchomości położone przy ul. Świętojańskiej 15, tj. wszystkie posiadane budynki i budowle oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów (31.543 m2) za jedną kwotę, bez wyszczególniania, jakie kwoty nabywca zapłaci za poszczególne budynki, budowle lub wieczyste użytkowanie gruntu. W nieruchomości tej Spółka prowadzi działalność gospodarczą, związaną ze sprzedażą opodatkowaną VAT w postaci produkcji dzianiny futerkowej i dzianiny polar. Działalność tę Spółka będzie kontynuować w innym miejscu. Budynki i budowle, które zostaną sprzedane pochodzą z różnych okresów, tj.:1. Zdecydowana większość budynków i budowli była wybudowana i oddana do użytkowania do 4 lipca 1993 r. Część z nich była modernizowana, a wartość modernizacji jednych przekroczyła a innych nie przekroczyła 30% ich wartości brutto, w okresie obowiązywania ustawy o VAT. Podatek VAT naliczony od nakładów na modernizację był odliczany.2. Jedna z budowli została wybudowana przed 4 lipca 1993 r., a zmodernizowana w okresie obowiązywania ustawy o VAT. Podatek VAT naliczony od nakładów na modernizację był odliczany, a okres od modernizacji budowli nie przekroczy 5 lat do dnia jej sprzedaży.3. Jeden z budynków był wybudowany i oddany do użytkowania 4 lipca 1993 r. oraz zmodernizowany w wysokości powyżej 30% jego wartości brutto w okresie obowiązywania ustawy o VAT. Na nakłady na modernizację budynku wykonawca wystawił rachunki bez VAT.4. Część budynków i budowli w całości była wybudowana i oddana do użytkowania w okresie obowiązywania ustawy o VAT, a podatek VAT naliczony był odliczany.5. Jedna z budowli została wybudowana po 4 lipca 1993 r. Od nakładów na jej budowę VAT naliczonego nie odliczono ponieważ wykonawca wystawiał rachunki bez VAT, a okres użytkowania budowli przekroczył 5 lat.6. Jeden z budynków został wybudowany i oddany do użytkowania do 4 lipca 1993 r. Następnie w 2001 r. został rozbudowany o 10 m2 powierzchni, zaś od nakładów na rozbudowę VAT naliczony został odliczony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne