12.06.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.206.2024.1.AKS

Możliwości zastosowania zwolnienia od podatku przy sprzedaży budynku mieszkalnego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania zwolnienia od podatku przy sprzedaży budynku mieszkalnego. Uzupełnili go Państwo pismem z 5 czerwca 2024 r. (wpływ 10 czerwca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego (ostatecznie przedstawiony w piśmie z 5 czerwca 2024 r.)

Wnioskodawca w 2013 r. na podstawie umowy sprzedaży, zawartej w formie aktu notarialnego, dokonał nabycia nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym, położonym w P.

Przy nabyciu prawa własności przedmiotowej nieruchomości Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Uznanie przedmiotowego budynku za budynek wielorodzinny opiera się na definicji, która jest wyprowadzana z definicji budynku mieszkalnego jednorodzinnego zawartej w art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane. Przyjmuje się, że budynek mieszkalny wielorodzinny to budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielanie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych, w którym powierzchnia lokali użytkowych nie przekracza 30% całkowitej powierzchni. Budynek będący przedmiotem planowanej czynności spełnia wskazane wymogi.

W 2017 r. Wnioskodawca dokonał zmiany umowy Spółki komandytowej, w której przysługiwał mu status komandytariusza, ustalając, że jego wkładem do tej Spółki będzie wkład pieniężny oraz wkład niepieniężny, w postaci prawa własności wyżej wymienionej nieruchomości. Na podstawie umowy przeniesienia, zawartej w formie aktu notarialnego, Wnioskodawca w wykonaniu zobowiązania dotyczącego pokrycia wkładem niepieniężnym jego dodatkowego wkładu do Spółki komandytowej, przeniósł na tą Spółkę własność nieruchomości opisanej powyżej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne