06.12.2005 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.12.2005, sygn. ZD/406-191/CIT/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-191/CIT/05

Czy w przypadku zaciągnięcia pożyczki na sfinansowanie bieżącej działalności opodatkowanej i nie podlegającej podatkowi dochodowemu, przychód z tytułu dodatnich różnic kursowych powstałych w związku z tą pożyczką należy traktować w całości jako przychód podlegający opodatkowaniu, czy też możliwe jest (analogicznie, jak ma to miejsce w przypadku kosztów) jego stosunkowe zaliczenie do przychodów z działalności opodatkowanej i z działalności nie podlegającej opodatkowaniu?

Pytanie podatnika

W dniu 23.09.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że Spółka uzyskuje przychód zarówno z działalności gospodarczej, podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, jak też z działalności rolniczej, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Na sfinansowanie całości bieżącej działalności Spółka zaciągnęła pożyczkę dewizową. Ze względu na wahania kursu waluty, podczas spłacania rat pożyczki po stronie Spółki powstaje bądź przychód z tytułu różnic kursowych, bądź też koszt z tytułu ujemnych różnic kursowych.

W przypadku wystąpienia ujemnych różnic kursowych, ze względu na brak możliwości dokładnego ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tego tytułu przypadających na poszczególne źródła, Spółka, stosownie do postanowień art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych, zalicza je do kosztów uzyskania przychodu tylko w takiej części, w jakiej przychody z działalności opodatkowanej Spółki pozostają do ogólnej kwoty przychodów. W przypadku natomiast wystąpienia dodatnich różnic kursowych Spółka opodatkowuje podatkiem dochodowym cały przychód powstający z tego tytułu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne