14.05.2004 Podatki

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.05.2004, sygn. IS.Si.WD-415-45/04/JS, Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Siedlcach, sygn. IS.Si.WD-415-45/04/JS

Istota sprawy poruszonej w pytaniu podatnika dotyczy sposobu naliczenia amortyzacji od samochodu osobowego, zakwalifikowania w koszty uzyskania przychodów wydatków na ubezpieczenie i naprawę ww. samochodu.

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził nieprawidłowości udzielonej informacji, w związku z powyższym wyjaśnia się , co następuje:

Zgodnie z obowiązującymi w roku 1999 przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 stycznia 1997 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. Nr 6, poz. 35 z późn. zm.) podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od zaktualizowanej wartości początkowej środków trwałych stanowiących własność lub współwłasność podatnika (§ 5 ust. 1 pkt 1). Stosownie do przepisów § 7 ust. 1 tego rozporządzenia odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej poszczególnych środków trwałych, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1-3, w równych ratach co miesiąc, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek przyjęto do używania, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrówanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedorór. Zgodnie zaś z § 9 ust. 1 rozporządzenia odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w wykazie stawek amortyzacyjnych - dla samochodów osobowych mieszczących się w poz. 08, grupie 740, 741: pojazdy mechaniczne, szybowce - stawka amortyzacyjna wynosi 17,0 - 20, 0 % (tzw. metoda liniowa). Według tej stawki, zgodnie z powołanymi wyżej przepisami podatnik winien amortyzować, począwszy od czerwca 1999 r. swój samochód. W myśl § 9 ust. 7 ww. rozporządzeniapodatnicy, mogą podane w wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji oraz środków transportu (z wyjątkiem samochodów osobowych i innych samochodów o dopuszczalnej ładowności nie przekraczającej 500 kilogramów) przyjętych do używania po dniu 1 stycznia 1991 r. podwyższać przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 2,0 i zgodnie z postanowieniem § 9 ust. 9 stawki amortyzacyjne, o których mowa w ust. 7 i 8 stosuje się do wartości początkowej środków trwałych w pierwszym podatkowym roku ich używania, a w następnych latach do ich wartości początkowej, pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat ich używania (tzw. metoda degresywna).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne