Interpretacja indywidualna z dnia 20 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.237.2024.1.MST
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 15 marca br. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej prowadzonej pod nazwą (...) spółka jawna NIP: (...) i uzyskuje przychody z tej Spółki proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku. W Spółce wspólnikami są trzy osoby fizyczne. Każdy wspólnik uprawniony jest do równego udziału w zyskach Spółki. Spółka prowadzi Księgę Przychodów i Rozchodów, a wszyscy wspólnicy Spółki rozliczają się zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka została zarejestrowana w dniu 28 grudnia 2023 r.
Przedmiotem działalności Spółki jest między innymi świadczenie usług w zakresie demontażu (przykładowo: maszyn, urządzeń, linii produkcyjnych). Usługi są świadczone poza granicami Polski (głównie na terenie Unii Europejskiej). Spółka nie prowadzi działalności w zakresie transportu. Wspólnicy spółki jawnej odbywają podróże służbowe krajowe oraz podróże zagraniczne (głównie) w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, tj. do miejsc, w których Spółka wykonuje usługi demontażu.
Wnioskodawca w związku z wykonywaniem usług poza siedzibą firmy (poza granicami kraju) po zakończeniu podróży służbowej zamierza dokonywać naliczenia przysługujących mu diet ustalonych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Za podróż służbową Wnioskodawca uznaje czas od momentu wyjazdu do momentu powrotu do siedziby firmy. Okres podróży służbowej w zależności od kontraktu może trwać zarówno kilka dni, tygodni, jak i kilka miesięcy. Naliczone i wypłacone diety Wnioskodawca zamierza zaliczać do kosztu uzyskania przychodu Spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty