Wyrok SN z dnia 19 marca 1998 r., sygn. I PKN 570/97

Kwalifikacja prawna ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych powinna uwzględniać, w jakim stopniu dochodzi do zagrożenia interesów pracodawcy. Przy tej ocenie w przypadku dziennikarza należy mieć na uwadze jego służebną rolę wobec państwa i społeczeństwa, wynikającą z prawa prasowego – ustawa z dnia 26 stycznia 1984 r. (Dz.U. 1984 r. Nr 5, poz. 24 ze zm.).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu sprawy z powództwa Waldemara G. przeciwko Agencji Wydawniczo-Reklamowej „W...” Sp. z o.o. w P. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu z dnia 1 sierpnia 1997 r. (...) – uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Wojewódzkiemu – Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu, pozostawiając mu rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód Waldemar G. wniósł kasację od wyroku Sądu Wojewódzkiego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu z dnia 1 sierpnia 1997 r. (...), którym Sąd ten zmienił wyrok Sądu Rejonowego – Sądu Pracy w Poznaniu z dnia 14 maja 1997 r. (...), oddalając powództwo Waldemara G. o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach w Agencji Wydawniczo-Reklamowej „W...” Spółka z o.o. w P.

Powód Waldemar G. był zatrudniony w Agencji Wydawniczo-Reklamowej „W...” Spółka z o.o. w P. jako dziennikarz od dnia 1 listopada 1993 r. (początkowo do dnia 1 września 1994 r. na podstawie umowy o pracę na czas określony). Do jego obowiązków należało między innymi zachowanie w tajemnicy wszelkich informacji dotyczących spraw wydawniczych, handlowych, finansowych, merytorycznych i organizacyjnych pracodawcy oraz tygodnika „W...”, pod rygorem utraty zatrudnienia i odpowiedzialności cywilnej, do czego zobowiązał się on w swoim oświadczeniu z dnia 20 lutego 1994 r. Pismem z dnia 19 stycznia 1996 r., doręczonym powodowi w dniu 22 stycznia 1996 r., a następnie w dniu 29 lutego 1996 r., pozwany rozwiązał z powodem umowę o pracę w trybie art. 52 § 1 kp. Jako przyczynę rozwiązania umowy o pracę pozwany wskazał „wydarzenia, które miały miejsce w Warszawie w dniach 18 i 19 stycznia 1996 r.” W tych dniach w Warszawie zorganizowana została przez Centrum Prasowe Polskiej Agencji Informacyjnej SA, na życzenie i koszt powoda oraz z jego udziałem, konferencja prasowa na temat „sprawy O...”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne