Wyrok SN z dnia 25 kwietnia 2024 r., sygn. I PSKP 13/23

Bezwzględny zakaz rozwiązania stosunku pracy nauczyciela akademickiego, będącego jednocześnie sędzią Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego, wynikający z art. 121a ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, narusza zasady równości wobec prawa i autonomii szkół wyższych, gwarantując niezasadnie przywilej dożywotniego zatrudnienia w uczelni (art. 121a ust. 1 w związku z art. 2 i 32 ust. 1 Konstytucji RP).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący)

‎SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)

‎SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa X. Y. ‎przeciwko Uniwersytetowi w K. ‎o przywrócenie do pracy i wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 25 kwietnia 2024 r., ‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach ‎z dnia 3 grudnia 2021 r., sygn. akt XI Pa 171/21,

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od powoda na rzecz pozwanego kwotę 690 (sześćset dziewięćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy Katowice-Zachód w Katowicach, wyrokiem z dnia 12 marca 2021 r., przywrócił powoda X. Y. do pracy w Uniwersytecie w K. na dotychczasowych warunkach pracy i płacy (pkt 1); zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę 4.276,40 zł netto tytułem jednomiesięcznego wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy (pkt 2) oraz oddalił powództwo w pozostałej części (pkt 3) i orzekł o kosztach (pkt 4).

W sprawie ustalono, że X. Y. został zatrudniony w Uniwersytecie na podstawie aktu mianowania z dnia 26 października 2005 r. na stanowisku adiunkta, na czas nieokreślony w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji.

Pozwany, wypowiedzeniem z dnia 9 lutego 2017 r., rozwiązał z powodem stosunek pracy. Sąd Rejonowy w Chorzowie, wyrokiem z dnia 3 października 2017 r., przywrócił powoda do pracy. Następnie, pismem z dnia 21 maja 2018 r., pozwany wypowiedział powodowi stosunek pracy z dniem 30 września 2018 r., wskazując jako przyczynę nieuzyskanie przez powoda stopnia naukowego doktora habilitowanego, po upływie 12-letniego okresu zatrudnienia na stanowisku adiunkta, to jest w terminie przewidzianym w § 226 ust.1 pkt 1 i ust. 3 statutu Uniwersytetu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne