Wyrok NSA z dnia 24 listopada 2020 r., sygn. II GSK 147/18
Własność przemysłowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Urszula Wilk (spr.) po rozpoznaniu w dniu 24 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A.T., M.Ł., F.N., A.J., J. C., J. Z., M.L., J.S., A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 lipca 2017 r. sygn. akt VI SA/Wa 2507/16 w sprawie ze skargi A.T., M.Ł., F.N., A.J., J. C., J. Z., M.L., J.S., A. P. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję; 3. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej solidarnie na rzecz A.T., M.Ł., F.N., A.J., J. C., J. Z., M.L., J.S., A. P. 3689 (trzy tysiące sześćset osiemdziesiąt dziewięć) złotych tytułem kosztów postępowania sądowoadministracyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 4 kwietnia 2017 r. sygn. VI SA/Wa 2507/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A.T., M.Ł., F.N., A.J., J. C., J. Z., M.L., J.S., A. P. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek.
Wyrok ten wydano w następującym stanie sprawy:
W dniu [...] czerwca 2014 r. do Urzędu Patentowego RP wpłynął wniosek [A] sp. z o.o. z siedzibą w B. o unieważnienie w patentu na wynalazek pt: "[...]" nr Pat.[...] udzielonego na rzecz: A.T., M.Ł., F.N., A.J., J. C., J. Z., M.L., J.S., A. P. (dalej również jako: uprawnieni, skarżący). Jako podstawę prawną żądania wnioskodawca wskazał art. 89 ust. 1 oraz art. 33 ust. 1 i 2 w związku z art. 27, a także art. 24, 25 i 26 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 1410; dalej: p.w.p.).
Swój interes prawny w unieważnieniu patentu PL [...] wnioskodawca uzasadnił tym, że w wyniku zaistniałego sporu w zakresie umowy na korzystanie ze spornego wynalazku, chce się uwolnić od ponoszenia kosztów nienależnych, czyli opłat licencyjnych uiszczanych na rzecz uprawnionego do spornego patentu. W związku z powyższym, zdaniem wnioskodawcy, unieważnienie tego prawa w zakresie sposobu ma kluczowy związek i wpływ na sytuację prawną wnioskodawcy w świetle prawa materialnego, co dowodzi istnienia po jego stronie interesu prawnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty