15.10.2019

Wyrok NSA z dnia 15 października 2019 r., sygn. II OSK 2850/17

Ochrona środowiska

 

Dnia 15 października 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Teresa Zyglewska Sędziowie: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia del. WSA Piotr Korzeniowski (spr.) Protokolant: starszy asystent sędziego Tomasz Szpojankowski po rozpoznaniu w dniu 15 października 2019 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] Towarzystwa [...] w K., A. S., J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 22 maja 2017 r. sygn. akt II SA/Gl 403/16 w sprawie ze skarg [...] Towarzystwa [...] w K., G. L., M. L., A. S., J. S. i R. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 22 maja 2017 r., sygn. II SA/Gl 403/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (dalej: Sąd I instancji), po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 maja 2017 r. sprawy ze skarg [...] w K., G. L., M. L., A. S., J. S. i R. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. (dalej: SKO w C.) z [...] lutego 2016 r., nr [...], w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia, oddalił skargi.

W motywach rozstrzygnięcia Sąd I instancji wskazał, że zaskarżona decyzja nie narusza prawa materialnego ani też organy administracji nie uchybiły regułom procedury administracyjnej w stopniu skutkującym wznowieniem postępowania bądź mogącym mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Zdaniem Sądu I instancji, SKO w C. zasadnie stwierdziło, że brak jest podstaw do uznania zarzutu, że postępowanie wykazało zasadność realizacji inwestycji w innym wariancie, niż proponowany przez wnioskodawcę. Przedłożony raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (dalej: raport) został oceniony przez organy administracji oraz organ uzgadniający pod względem treści uregulowanej w art. 66 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1235 ze zm., dalej: u.u.i.ś.). Według Sądu I instancji, w toku postępowania uzgadniającego wyjaśniono wszelkie wątpliwości związane z wyborem jednego z sześciu wariantów realizacji przedsięwzięcia. Raport zawiera inwentaryzację przyrodniczą, poprzedzoną obserwacjami przeprowadzonymi w 2013 r., m.in. w okresie rozrodu płazów, wskazanym przez skarżącą organizację ekologiczną. Skarżąca w toku postępowania administracyjnego nie przedstawiła dowodu podważającego stanowisko inwestora, oparte na przedłożonym raporcie.

Sąd I instancji ocenił, że wyjaśnienia inwestora oraz uzupełnienie raportu, na którym oparto postanowienie uzgadniające, potwierdza, że na analizowanym obszarze występują korytarze ekologiczne o znaczeniu lokalnym. Obserwowano jedynie osobniki przemieszczające się wzdłuż koryt cieków, pomiędzy poszczególnymi zbiornikami wodnymi. Aby zagwarantować skuteczność migracji, w decyzji organu I instancji, zgodnie ze stanowiskiem organu uzgadniającego, określono wymiary projektowanych przepustów i odcinki wygrodzeń naprowadzająco-ochronnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne