23.10.2019

Wyrok NSA z dnia 23 października 2019 r., sygn. II OSK 3078/17

Ochrona środowiska

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędziowie Sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędzia del. WSA Piotr Korzeniowski (spr.) Protokolant: starszy inspektor sądowy Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 23 października 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej [...] sp. z o.o. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 6 kwietnia 2017 r. sygn. akt II SA/Sz 1277/16 w sprawie ze skargi [...] sp. z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 6 kwietnia 2017 r., sygn. II SA/Sz 1277/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie (dalej: Sąd I instancji), po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi [...] spółka z o.o. z siedzibą w G. (dalej: skarżąca, Spółka, skarżąca kasacyjnie) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. (dalej: SKO w S., organ odwoławczy) z [...] września 2016 r., nr [...], w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia, oddalił skargę.

W motywach rozstrzygnięcia Sąd I instancji wskazał, że przeprowadzona ocena zaskarżonej decyzji doprowadziła do wniosku, że nie narusza ona prawa. Skarżąca domagała się ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia polegającego na budowie farmy elektrowni wiatrowych K. wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i komunikacyjną na działkach nr [...] i [...] obręb P., na działkach nr [...],[...] i [...] obręb M. oraz nr [...] obręb G., w gminie K. i decyzja w tym przedmiocie, na jej rzecz, została wydana przez Wójta Gminy K. Według Sądu I instancji, organ odwoławczy trafnie zauważył, że sytuacja prawna skarżącej uległa zmianie w związku z wejściem w życie przepisów ustawy z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 961 ze zm., dalej: (u.i.e.w.). Ustawa ta znajduje zastosowanie w postępowaniach w sprawie środowiskowych uwarunkowań przedsięwzięcia, co wprost wynika z art. 6 pkt 7 u.i.e.w.

W ocenie Sądu I instancji, w niniejszej sprawie zastosowanie mają przepisy nowe, a w konsekwencji koniecznym było zbadanie, czy planowana inwestycja spełnia wymagania, o których mowa w art. 4 u.i.e.w. Zastosowanie nowych przepisów nie naruszy zasady lex retro non agit. Sąd I instancji wyjaśnił, że postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia dla planowanej przez skarżącą inwestycji nie zostało zakończone, bowiem u.i.e.w. weszła w życie co prawda po wydaniu decyzji przez organ I instancji, ale przed wydaniem rozstrzygnięcia przez organ odwoławczy. To zaś oznacza, że istniejący w dacie wejścia w życie nowej ustawy stan sprawy należy zakwalifikować jako "stosunki w toku".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne