08.05.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 8 maja 2019 r., sygn. II GSK 1962/17

Własność przemysłowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz (spr.) Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda Protokolant Szymon Janik po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 listopada 2016 r. sygn. akt VI SA/Wa 469/16 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 3 listopada 2016 r., sygn. akt VI SA/Wa 469/16, oddalił skargę [...] na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.

Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące okoliczności faktyczne i prawne.

I

W dniu 14 lipca 2014 r. [...] (dalej: wnioskodawca) wystąpiła o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego pt. "Listwa profilowa drzwi przesuwanych" Rp. 19778 udzielonego w dniu 27 marca 2013 r. na rzecz [...] (dalej: skarżąca, uprawniona) z pierwszeństwem od dnia 19 lutego 2013 r.

Jako podstawę swojego żądania wnioskodawca wskazał przepisy art. 102 - 104 i 117 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 1410 - dalej: p.w.p.) podnosząc zarzuty braku nowości i braku indywidualnego charakteru w stosunku do spornego wzoru, a także, że używanie spornego wzoru narusza jego prawa osobiste i majątkowe do utworu wzornictwa przemysłowego w postaci listwy profilowej drzwi przesuwanych "Focus".

Uprawniona w odpowiedzi na wniosek, w pismach procesowych i na rozprawie, podniosła, że dokumenty przedstawione przez wnioskodawcę nie dowodzą braku nowości, ani indywidualnego charakteru spornego wzoru przemysłowego. W szczególności, zarówno przedmiot wzoru Rp.6098, jak i nieco odmienna od tego wzoru "rączka Focus" wnioskodawcy różnią się znacznie od spornego wzoru 19778 oraz wykonywanej według tego wzoru "rączki Ergo". Powołała się na przedłożoną przez wnioskodawcę analizę porównawczą obu rozwiązań i na str. 62 i 63 opinii dr hab. [...].

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne