09.11.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2017 r., sygn. II GSK 1592/17

W orzecznictwie sądów administracyjnych utrwalone jest również stanowisko, zgodnie, z którym fakt, że wykonujący przewozy nie jest w stanie na bieżąco kontrolować poczynań wszystkich zatrudnianych przez niego osób nie stanowi okoliczności wyłączającej odpowiedzialność przewoźnika. Do istoty działalności polegającej na wykonywaniu przewozów drogowych należy bowiem to, że przedsiębiorca nie jest obecny podczas każdego przejazdu wykonywanego przez zatrudnionych przez niego kierowców. Nie można przyjąć, że od momentu poinstruowania kierowcy, co do konieczności przestrzegania przepisów jego pracodawca jest automatycznie zwolniony od odpowiedzialności za stwierdzone podczas przejazdu naruszenia przepisów u.t.d.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. Sp. K. w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 29 grudnia 2016 r. sygn. akt II SA/Go 875/16 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. Sp. K. w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, wyrokiem z 29 grudnia listopada 2016 r., sygn. akt II SA/Go 875/16 oddalił skargę A. spółka komandytowa w L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z dnia [...] sierpnia 2016 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

decyzją z [...] lutego 2016 r. Naczelnik Urzędu Celnego w G. nałożył na skarżącą spółkę karę pieniężną w wysokości 5.000,00 zł wobec stwierdzonego naruszenia polegającego niezarejestrowaniu za pomocą urządzenia rejestrującego lub cyfrowego urządzenia rejestrującego na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi. Organ wskazał, że w trakcie kontroli pojazdu ciężarowego, w dniu [...] czerwca 2015 r. ujawniono magnes powodujący nierejestrowanie wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi. Według organu, analiza danych zawartych w tachografie cyfrowym i na karcie kierowcy wykazała, że w dniu [...] czerwca 2015 r. od godziny 00:09 do 01:42 tachograf nie rejestrował wymaganych prawidłowych danych dotyczących aktywności kierowcy. Podczas gdy pojazd poruszał się na tachografie i wydruku z tachografu widniał zapis odpoczynku. Kierowca nie wniósł uwag do protokołu przesłuchania z jego udziałem, podczas którego zeznał, że na własną odpowiedzialność założył magnes do impulsatora na skrzyni biegów, gdyż kończył mu się czas pracy 15-godzinnej a miał zamiar dotrzeć do przejścia granicznego w S.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne