20.06.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 20 czerwca 2017 r., sygn. II GSK 2634/15

Własność przemysłowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Joanna Kabat- Rembelska sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) sędzia del. WSA Urszula Wilk Protokolant Patrycja Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. H.A. Ż. Sp. jawna w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 26 marca 2015 r. sygn. akt VI SA/Wa 1880/14 w sprawie ze skargi A. H.A. Ż. Sp. jawna w P. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia w części prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 marca 2015 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę A. H.A. Ż. Sp. j. w P. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] stycznia 2014 r., w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia w części prawa ochronnego na znak towarowy.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

w dniu 4 marca 2013 r., do organu wpłynął wniosek A. S.A. w W. o stwierdzenie wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy "A." o nr [...], udzielony na rzecz skarżącej spółki A. H. A. Ż., który został przeznaczony do oznaczania usług z klas: 35: wynajmowanie miejsc na umieszczenie ogłoszeń lub reklam; zgrupowanie na rzecz osób trzecich artykułów drogeryjnych oprócz kosmetyków, spożywczych, chemicznych, mięsnych, wędliniarskich, zabawek, prasy, alkoholu, pościeli, pozwalające nabywcy wygodnie je oglądać i kupować: w dużym sklepie wielobranżowym, w supermarkecie, na stronie internetowej dotyczącej sprzedaży różnorodnych towarów oraz z katalogu różnych artykułów wykorzystując zamówienie korespondencyjne lub używając środków telekomunikacji i 41: usługi w zakresie organizowania balów, zabaw i przyjęć oraz z klas 39: usługi w zakresie dostarczania i zaopatrywania w towary i 43: usługi w zakresie prowadzenia: barów szybkiej obsługi, kafeterii, kawiarni, przygotowywania dań (żywności i napojów) na zamówienie oraz ich dostawa, restauracji, restauracji samoobsługowych, restauracji hotelowych, snack barów. Wnioskodawca żądał stwierdzenia wygaśnięcia spornego prawa w części dotyczącej usług z klas 35 i 41 z dniem 15 marca 2011 r., powołując się na art. 169 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1410 ze. zm., dalej: p.w.p.) i podnosząc, iż sporny znak towarowy nie był używany w sposób rzeczywisty dla usług objętych rejestracją w ciągu nieprzerwanego okresu 5 lat po dniu wydania decyzji o udzieleniu prawa ochronnego. W uzasadnieniu interesu prawnego Wnioskodawca podniósł, iż uzyskanie rozstrzygnięcia w przedmiotowej sprawie ma bezpośredni wpływ na wynik obecnie toczącego się przed UP postępowania o uzyskanie prawa ochronnego na znak towarowy "A. I. na Z." zgłoszonego przez Wnioskodawcę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne