Wyrok NSA z dnia 11 lipca 2017 r., sygn. II GSK 3069/15
Własność przemysłowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) sędzia NSA Krystyna Anna Stec sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 11 lipca 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. H. GmbH & Co.KG w N., N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 24 marca 2015 r. sygn. akt VI SA/Wa 2548/14 w sprawie ze skargi T. Ł. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od T. Ł. na rzecz W. H. GmbH & Co.KG w N., N. 950 (dziewięćset pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 24 marca 2015 r., w sprawie ze skargi T. Ł. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2013 r., w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] czerwca 2012 r., stwierdził, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu oraz orzekł o kosztach postępowania sądowego.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
w dniu 7 stycznia 2005 r. do Urzędu Patentowego wpłynął wniosek skarżącego o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy "V. M." o numerze [...] udzielonego na rzecz W. H. GmbH & Co. KG z siedzibą w N., N., przeznaczony do oznaczania ubrań zawartych w klasie 25. Jako podstawę prawną żądania skarżący wskazał art. 8 pkt 1 ustawy z 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych. Interes prawny uzasadnił tym, że uprawniony wniósł o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy "V. V. M." o numerze [...] udzielonego na jego rzecz - prawo z rejestracji tego znaku zostało unieważnione decyzją UP z dnia [...] grudnia 2003 r. Wnioskodawca wskazał, że podstawą wniosku o unieważnienie jest kolizja w/w znaku ze spornym znakiem towarowym. Zdaniem skarżącego zgłoszenie spornego znaku towarowego "V. M." nr [...] nie zostało dokonane w celu używania go w Polsce, bowiem uprawniony nigdy nie wprowadził swoich towarów na polski rynek. Celem jego zgłoszenia było zablokowanie możliwości korzystania z tego znaku przez inne podmioty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty