15.10.2015 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 15 października 2015 r., sygn. II GSK 1990/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia del. WSA Andrzej Skoczylas (spr.) Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 15 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej G. I. T. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia [...] kwietnia [...] r. sygn. akt II SA/Łd 238/14 w sprawie ze skargi G. N. na decyzję G. I. T. D. z dnia [...] grudnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o czasie pracy kierowców 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od G. I. T. D. na rzecz G. N. kwotę 300 (trzysta) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 11 kwietnia 2014 r., sygn. akt III SA/Łd 238/14 (dalej wyrok z 11 kwietnia 2014 r.) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (dalej WSA albo sąd I instancji) w pkt 1 uchylił decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego (dalej organ II instancji albo GITD) z [...] grudnia 2013 r., nr [...] (dalej decyzja z [...] grudnia 2013 r.) oraz poprzedzającą ją decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego (dalej organ I instancji albo ŚWITD) z [...] czerwca 2013 r., nr [...] (dalej decyzja z [...] czerwca 2013 r.), zapadłe w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym, orzekając w pkt 2 wyroku, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku i zasądzając w pkt 3 wyroku od GITD na rzecz G. N. (zwanego dalej przedsiębiorcą, odwołującym albo skarżącym) 759 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

ŚWITD decyzją z [...] czerwca 2013 r. działając na podstawie art. 92a ust. 1 i 2, art. 93 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. 2012 r., poz. 1265 ze zm., dalej u.t.d.) oraz zgodnie z ustaleniami protokołu kontroli z dnia [...] kwietnia 2013 r., nr [...] nałożył na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości [...] zł za skrócenie dziennego czasu odpoczynku, przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy, przekroczenie maksymalnego dziennego czasu prowadzenia pojazdu, skrócenie tygodniowego czasu odpoczynku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne