Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2014 r., sygn. II GSK 1850/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia del. WSA Joanna Zabłocka Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Spółki z o.o. w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 czerwca 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 557/12 w sprawie ze skargi A. Spółki z o.o. w [...] na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie nakazu dostosowania prowadzonej działalności gospodarczej obrotu hurtowego produktami leczniczymi do wymagań określonych w ustawie - Prawo farmaceutyczne oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 czerwca 2012 r. o sygn. akt VI SA/Wa 557/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 270; dalej zwanej "p.p.s.a."), oddalił skargę A. Spółki z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia [...] stycznia 2012 r., nr [...], którą organ ten utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia [...] listopada 2011 r., nr [...], którą nakazał A. Spółce z o.o. dostosowanie prowadzonej działalności gospodarczej hurtowego obrotu produktami leczniczymi w hurtowni farmaceutycznej do wymogów określonych w art. 78 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm.).
Sąd pierwszej instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu ustalenia faktyczne i stanowisko organu administracji orzekającego w sprawie. Organ ten - opierając się m.in. na protokole z kontroli doraźnej przeprowadzonej w hurtowni farmaceutycznej należącej do A. Spółki z o.o. - stwierdził, że podmiot ten dokonywał zakupów produktów leczniczych od aptek. Ze zgromadzonych faktur wynikało bowiem, że A. Sp. z o.o. nabywała produkty lecznicze od C. Spółki z o.o., która z kolei kupowała je od hurtowni N. S.A. Takie działanie naruszało określony w art. 78 ust. 1 pkt 1 ustawy - Prawo farmaceutyczne obowiązek przedsiębiorcy prowadzącego działalność polegającą na prowadzeniu hurtowni farmaceutycznej dokonywania zakupu produktów leczniczych wyłącznie od przedsiębiorcy zajmującego się wytwarzaniem lub prowadzącego obrót hurtowy. Zajmując takie stanowisko, Główny Inspektor Farmaceutyczny nie uznał za trafne argumentów A. Spółki z o.o., że spółka ta nabyła produkty lecznicze bezpośrednio od N. S.A., zaś wspomniana apteka nie była uczestnikiem tego obrotu, gdyż działała na podstawie umowy przekazu. Zdaniem organu administracji, wyjaśnieniom strony przeczy to, że cena, za jaką C. Sp. z o.o. zakupiła od hurtowni N. S.A. produkty lecznicze, różni się od ceny, za jaką produkty te zostały następnie sprzedane przez aptekę do A. Sp. z o.o. Gdyby bowiem apteka nie stała się nigdy właścicielem zamówionych od N. S.A. produktów, to cena produktów nie uległaby zmianie. Główny Inspektor Farmaceutyczny stwierdził ponadto, że A. Sp. z o.o. zbyła produkty lecznicze podmiotowi trzeciemu w dniu 30 czerwca 2010 r. jeszcze przed podpisaniem umowy przekazu (2 lipca 2010 r.), zaś w części umów przekazu nie został wskazany trzeci podmiot (przekazany, przekaziciel), który w tym przypadku miał spełnić określone świadczenie na rzecz odbiorcy przekazu, czyli A. Sp. z o.o.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty