10.10.2023 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 10 października 2023 r., sygn. II GSK 2040/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Izabella Janson po rozpoznaniu w dniu 10 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Farmaceutycznego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 czerwca 2022 r. sygn. akt V SA/Wa 4867/21 w sprawie ze skargi Z. Sp. z o.o. w K. na decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 27 sierpnia 2021 r. nr PORZII.61.36.2019.EM.NP.3 w przedmiocie umorzenia postępowania w części dotyczącej nakazu zaprzestania prowadzenia niedozwolonej reklamy apteki oraz nałożenia kary pieniężnej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Głównego Inspektora Farmaceutycznego na rzecz Z. Sp. z o.o. w K. 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 30 czerwca 2022 r., sygn. akt V SA/Wa 4867/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi Z. Sp. z o.o. w K., uchylił decyzję Głównego Inspektora Farmaceutycznego z 27 sierpnia 2021 r. w przedmiocie umorzenia postępowania w części dotyczącej nakazu zaprzestania prowadzenia niedozwolonej reklamy apteki oraz nałożenia kary pieniężnej i zasądził zwrot kosztów postępowania.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożył Główny Inspektor Farmaceutyczny, wnosząc o jego uchylenie w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania WSA w Warszawie ewentualnie o jego uchylenie i oddalenie skargi, a także zasądzenie kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego, według norm przepisanych. Organ zrzekł się rozprawy. Zarzucił naruszenie prawa materialnego:

art. 145 § 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.; dalej "p.p.s.a.") w zw. z art. 94a ust. 1 w zw. z art. 129b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2021 r., poz. 1977 ze zm.; dalej "p.f.") przez ich niewłaściwe zastosowanie polegające na ocenie, że działanie Z. sp. z o.o. z siedzibą w K. (dalej "skarżąca") związane z umieszczeniem na terenie [...] na słupach ogłoszeniowych reklamy wielkoformatowej (plakatów) zawierających nazwą, logo i wskazanie lokalizacji aptek ogólnodostępnych, nie wykraczały poza dozwoloną formę przekazu reklamowego określonego w art. 94a ust. 1 p.f., w związku z czym brak było również podstaw do wymierzenia kary pieniężnej na podstawie art. 129b ust. 1 i 2 p.f., podczas gdy oceniony z uwzględnieniem wszystkich okoliczności sprawy stan faktyczny dotyczący ww. plakatów pozwalał organom Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej na uznanie, że poprzez powyższe działanie skarżąca prowadziła niedozwoloną reklamę siedmiu aptek ogólnodostępnych o nazwie "[...]", zlokalizowanych na terenie województwa wielkopolskiego, czym naruszyła art. 94a ust. 1 p.f. i co uzasadniało nałożenie kary pieniężnej w oparciu o art. 129b ust. 1 i 2 p.f.;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne