Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2013 r., sygn. II OSK 424/13
Dnia 7 listopada 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak sędzia NSA Maciej Dybowski sędzia del. WSA Robert Sawuła (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 października 2012 roku, sygn. akt IV SA/Wr 94/12 w sprawie ze skargi T.M. na decyzję Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu z dnia [...] grudnia 2011 roku, nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu; 2. odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 11 października 2012 r. IV SA/Wr 94/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej: "WSA") we Wrocławiu, po rozpoznaniu sprawy ze skargi T.S. na decyzję Dolnośląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (dalej: "DPWIS") we Wrocławiu z [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji. Wyrok ten wydano w następującym stanie sprawy:
W związku z otrzymaniem zgłoszenia podejrzenia u T.S. choroby zawodowej w piśmie z 15 września 2010 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Głogowie (dalej: "PPIS w Głogowie") zawiadomił o wszczęciu postępowania w sprawie podejrzenia choroby zawodowej w postaci przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanego sposobem wykonywania pracy: zespołu cieśni w obrębie nadgarstka.
Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, w tym sporządzeniu karty oceny narażenia zawodowego w związku z podejrzeniem choroby zawodowej i poddaniu T.S. badaniom przez jednostki orzecznicze I i II stopnia, tj. Dolnośląski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy we Wrocławiu Oddział w Lubinie i Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu, które wydały odpowiednio orzeczenia z [...] kwietnia 2011 r., nr [...] oraz z [...] lipca 2011 r., nr [...] o braku podstaw do rozpoznania u badanej choroby zawodowej, decyzją z [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w Głogowie nie stwierdził u T.S. opisanej wyżej choroby zawodowej wymienionej w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych określonych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869, dalej: "rozp. RM z 2009").
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty