Wyrok NSA z dnia 14 października 2020 r., sygn. II OSK 580/19
Administracyjne postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędziowie: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak po rozpoznaniu w dniu 14 października 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 17 października 2018 r. sygn. akt II SA/Ke 551/18 w sprawie ze skargi H.P. na decyzję Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] lipca 2018 r. znak: [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego zamiennego i nałożenia obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 października 2018 r. sygn. akt II SA/Ke 551/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, w sprawie ze skargi H.P. na decyzję Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] lipca 2018 r. znak: [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego zamiennego i nałożenia obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie, oddalił skargę.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie sprawy:
Decyzją z dnia [...] marca 2015 r., na podstawie art. 51 ust. 4 ustawy Prawo budowlane, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. zatwierdził I. i A.M. projekt budowlany zamienny budynku mieszkalnego na działce nr [...] w [...] przy ul. [...] i nałożył na inwestorów obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu.
Decyzja ta, po kilkukrotnym przeprowadzeniu postępowania odwoławczego, została utrzymana w mocy zaskarżoną w tej sprawie decyzją Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lipca 2018 r. Poprzednio wydane przez organ odwoławczy decyzje z dnia [...] października 2015 r. i z dnia [...] czerwca 2017 r. zostały uchylone wyrokami Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach odpowiednio z dnia 30 marca 2016 r. sygn. akt II SA/Ke 1116/15 oraz z dnia 17 stycznia 2018 r. sygn.. akt II SA/Ke 544/17. W pierwszym ze wskazanych wyroków Sąd wskazał, iż organ odwoławczy ani nie podjął żadnych działań w kierunku uzupełnienia przedłożonego projektu budowlanego zamiennego, ani też nie odniósł się w żaden sposób do zgłoszonego przez stronę - H.P. - zarzutu, tj. nieuwzględnienia w projekcie budowlanym zamiennym analizy przesłaniania i zacieniania pozwalającej na ustalenie, czy budynek objęty projektem nie ogranicza w sposób sprzeczny z prawem dostępu do naturalnego światła budynkom sąsiednim. Natomiast w uzasadnieniu drugiego ze ww. wyroków Sąd wskazał, iż nie spełnia wymogów przewidzianych przepisami opracowanie zatytułowane jako "Analiza zacienienia" stanowiące element przedmiotowego projektu zamiennego. To sam projekt zagospodarowania terenu winien mieć charakter na tyle pełny, szczegółowy i rzetelny, by na jego podstawie można było ustalić czy dany budynek spełnia określone warunki techniczne. Opracowania przedłożone przez strony na etapie postępowania sądowego zawierały zaś w istotnym zakresie sprzeczne konkluzje. Zadaniem organu odwoławczego w ponownie prowadzonym postępowaniu miało być zatem rozważenie potrzeby usunięcia wykazanych nieprawidłowości w przedłożonym do zatwierdzenia projekcie budowlanym zamiennym i w zależności od wyniku tych rozważań podjęcie właściwych działań przewidzianych w przepisach Prawa budowlanego, względnie w Kodeksie postępowania administracyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty