09.05.2013 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 9 maja 2013 r., sygn. II GSK 332/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędzia del. WSA Izabela Głowacka-Klimas Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L. z dnia 20 października 2011 r. sygn. akt III SA/Lu 349/11 w sprawie ze skargi D. K. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w L.; 2. zasądzą od Głównego Inspektora Transportu Drogowego na rzecz D. K. kwotę 1340 (tysiąc trzysta czterdzieści) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I

Wojewódzki Sąd Administracyjny w L. objętym skargą kasacyjną wyrokiem oddalił skargę D. K. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] marca 2011 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.

Relacjonując przebieg sprawy Sąd I instancji podał, że 2 lipca 2010 r. podczas kontroli zespołu pojazdów, przeprowadzonej przez inspektora transportu drogowego stwierdzono wykonywanie przewozu drogowego, na podstawie licencji udzielonej D. K., używanych części samochodowych z Niemiec do Polski. Decyzją z dnia [...] września 2010 r. Lubuski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego nałożył na skarżącego karę pieniężna w wysokości 7.000 złotych, w tym 6.000 złotych za przewóz drogowy (wwóz) odpadów na terytorium Polski bez wymaganego zezwolenia. Główny Inspektor Transportu Drogowego decyzją z dnia [...] marca 2011 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy stwierdził, że organ I instancji prawidłowo zakwalifikował przewożony ładunek jako odpady z grupy 16 określonej w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2001 r., Nr 112, poz. 1206, dalej: rozporządzenie w sprawie katalogu odpadów). Organ odwoławczy wskazał przy tym, że dla takiej oceny nie miała znaczenia okoliczność późniejszego posortowania ładunku pod kątem jego dalszej przydatności i użycia. Podkreślił, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów (Dz. U. Nr 124, poz. 859 ze zm., dalej: ustawa o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów) i rozporządzeniem (WE) nr 1013/2006 z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów (Dz. Urz. UE L 190, str. 1, dalej: rozporządzenie nr 1013/2006) przemieszanie odpadów wymaga uprzedniego pisemnego zgłoszenia i zgody właściwego organu - Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Skarżący takiego zezwolenia nie uzyskał, a zatem zasadnym było nałożenie na niego kary pieniężnej za naruszenie określone w lp. 7.5 załącznika do ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn. Dz.U. z 2007 Nr 7, poz. 13 ze zm., dalej ustawa o transporcie drogowym).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne