28.02.2013 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2013 r., sygn. II GSK 2195/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia del. WSA Wojciech Kręcisz (spr.) Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 28 lutego 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 29 marca 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 62/11 w sprawie ze skargi J. K. i H. K. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. po rozpoznaniu skargi J. K. i H. K. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] listopada 2010 r. w przedmiocie kary pieniężnej, uchylił zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy decyzję K. -P. Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] września 2010 r. w części nakładającej karę pieniężną w wysokości 3.000 zł.

Relacjonując przebieg postępowania Sąd I instancji podał, że w dniu 11 maja 2010 r., w miejscowości B., przed wjazdem do zakładu T. S.A. zatrzymano kontroli autobus, który prowadził D. S. - kierowca H. K. i J. K. "K.-T." s. c. Autobusem wykonywany przewóz osób z B. do B.

Decyzją z dnia [...] września 2010 r. K. - P. Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego umorzył postępowanie administracyjne w sprawie wykonywania transportu drogowego osób bez wymaganego zezwolenia i nałożył na H. K. i J. K. karę pieniężną w wysokości 3.000 zł za wykonywanie transportu drogowego osób z naruszeniem warunków określonych w zezwoleniu, dotyczących ustalonej trasy przejazdu i wyznaczonych przystanków. W uzasadnieniu organ podał, że kierowca pominął określony w rozkładzie jazdy przystanek mieszczący się w B. przy ulicy D. Ponadto rozpoczął wykonywanie przewozu z przystanku zlokalizowanego przy ulicy P w B, który w załączniku do zezwolenia ujęty jest jako drugi z kolei. Poza tym wysadzanie pasażerów w miejscowości W i B odbywało się poza przystankami wymienionymi w rozkładzie jazdy dołączonym do zezwolenia. Pasażerowie udający się do firmy L. wysiedli na przystanku tuż obok bramy wjazdowej, gdyż autobus zjechał z drogi wojewódzkiej nr [...], przy której usytuowany jest przystanek "W. - (C.)", określony w rozkładzie jazdy. Pasażerowie dojeżdżający do pracy do firmy T. S.A. w B. wysiedli w okolicy wjazdu do wspomnianego przedsiębiorstwa, w miejscu oddalonym o około 1 km od przebiegu trasy określonej w zezwoleniu, usytuowanej w ciągu drogi wojewódzkiej nr [...] (przystanek "S." B.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne