Wyrok NSA z dnia 13 lutego 2013 r., sygn. II GSK 2145/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędzia NSA Anna Robotowska (spr.) Sędzia del. WSA Wojciech Kręcisz Protokolant Michał Sikora po rozpoznaniu w dniu 13 lutego 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 maja 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 495/11 w sprawie ze skargi A. Spółki z o.o. w W. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. Spółki z o.o. w W. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 450 (czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 31 maja 2011 r., sygn. akt VI SA/Wa 495/11 oddalił skargę "A." Sp. z o.o. w W. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] stycznia 2011 r., nr [...], w przedmiocie kary pieniężnej.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.
Dnia [...] października 2010 r. funkcjonariusze WITD zatrzymali i poddali kontroli samochód marki [...] , nr rej. [...]. W trakcie kontroli stwierdzono, że w pojeździe zamontowany był taksometr, podłączony do kasy rejestrującej. Kontrolowany kierowca został przesłuchany w charakterze świadka. Zeznał, że wykonuje usługi na rzecz skarżącej spółki na podstawie zawartej z nią umowy o współpracy, a zlecenia dostaje drogą radiową od skarżącej spółki. Kasa rejestrującą, zarejestrowana na skarżącą spółkę, połączona jest z drogomierzem i po odbytym kursie wydaje paragon z tej kasy, która drukuje go automatycznie. Nadto oświadczył, że kontrolowany pojazd najprawdopodobniej należy do skarżącej spółki.
Decyzją z dnia [...] listopada 2010 r. Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego (WITD) nałożył na "A." Sp. z o.o. w W. karę pieniężną w wysokości 5.000 złotych za wykonywanie przewozów okazjonalnych w krajowym transporcie drogowym pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą z naruszeniem zakazu umieszczania lub używania w pojeździe taksometru, tj. z uwagi na naruszenie przez nią zakazu z art. 18 ust. 5 lit a u.t.d.(umieszczenie lub używanie w pojeździe taksometru).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty