Wyrok NSA z dnia 6 marca 2013 r., sygn. II GSK 2385/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędziowie NSA Magdalena Bosakirska (spr.) del. WSA Dariusz Dudra Protokolant Marta Podoba po rozpoznaniu w dniu 6 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 28 września 2011 r. sygn. akt IV SA/Po 467/11 w sprawie ze skargi S. T. H. S. Spółki jawnej w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od S. T. H. S. Spółki jawnej w O. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w P. kwotę 1060 (tysiąc sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z dnia 28 września 2011 r., sygn. akt IV SA/Po 467/11, po rozpoznaniu sprawy ze skargi S. sp. j. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] marca 2011 r., nr [...], o nałożeniu kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1/ uchylił zaskarżoną decyzję i decyzję poprzedzającą w części dotyczącej wymierzenia kary pieniężnej za wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia wymaganej opłaty za przejazd po drogach krajowych, 2/ w pozostałym zakresie oddalił skargę, 3/ stwierdził, że decyzja w uchylonej części nie podlega wykonaniu i 4/ zasądził od organu na rzecz skarżącej koszty postępowania sądowego.
I
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd pierwszej instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.
W dniu [...] kwietnia 2007 r. Funkcjonariusze Izby Celnej w P. w P. na drodze krajowej nr [...] przeprowadzili kontrolę samochodu ciężarowego marki [...] z przyczepą [...] należącego do S. sp. j. w O., zwanej dalej spółką. Kierowca zespołu pojazdów [...], będący pracownikiem spółki, wykonywał przewóz drogowy na potrzeby własne spółki na trasie [...]. Ustalono, że kierowca nie posiadał w samochodzie i nie okazał wypisu z zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne oraz karty opłaty drogowej, a w pojeździe nie było zamontowane urządzenie rejestrujące samoczynnie prędkość jazdy, czas jazdy i czas postoju, obowiązkowe przerwy i czas odpoczynku. W toku kontroli sporządzono notatkę urzędową i przesłuchano kierowcę w charakterze świadka. Kierowca podpisał bez zastrzeżeń protokół kontroli drogowej nr [...].
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty