Jak uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków różne składniki płacowe wynikające z regulaminu wynagradzania
W podstawie wymiaru zasiłków należy uwzględnić wszystkie te składniki wynagrodzenia, od których została potrącona składka na ubezpieczenie chorobowe, pod warunkiem że pracownik nie zachował do nich prawa w okresie orzeczonej niezdolności do pracy. O tym, czy dany składnik zostanie przyjęty do podstawy w kwocie faktycznie wypłaconej, czy będzie podlegać uzupełnieniu, decydują zapisy wynikające z regulaminu wynagradzania.
W podstawie wymiaru świadczeń chorobowych nie uwzględnia się takich składników wynagrodzenia, jak premie, nagrody i inne dodatki, które stanowią podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe i zgodnie z obowiązującymi u pracodawcy przepisami płacowymi albo umowami o pracę (u pracodawców niemających obowiązku tworzenia regulaminów wynagradzania) przysługują za okres pobierania tych świadczeń (art. 41-42 ustawy zasiłkowej oraz ust. 295 komentarza do ustawy zasiłkowej ZUS).
Przykład
Zgodnie z zapisami regulaminu wynagradzania pracownikowi oprócz wynagrodzenia zasadniczego przysługuje comiesięczna premia regulaminowa niepomniejszana za okres pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłków z ubezpieczenia społecznego i wypadkowego. We wrześniu 2016 r. pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu choroby, za co uzyskał prawo do wynagrodzenia chorobowego. Do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego pracodawca przyjął wynagrodzenie zasadnicze wypłacone za okres od września 2015 r. do sierpnia 2016 r. Premia miesięczna nie podlegała uwzględnieniu w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego, gdyż pracownik zachował do niej prawo za okresy niezdolności do pracy, za które przysługiwało mu to wynagrodzenie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty