17.09.2015 Kadry i płace

Jak prawidłowo udzielać zaległych urlopów wypoczynkowych za 2014 r.

Jeżeli pracownik nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym, należy udzielić mu tego urlopu najpóźniej do 30 września kolejnego roku. Aby zachować termin udzielenia zaległego urlopu, wystarczy, że pracownik rozpocznie jego wykorzystywanie 30 września.

Urlop wypoczynkowy może nie zostać udzielony w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (np. z powodu konieczności zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy) lub z przyczyn leżących po stronie pracownika (np. jego choroby w okresie zaplanowanego urlopu). Niewykorzystany w danym roku kalendarzowym urlop wypoczynkowy przechodzi na następny rok i od 1 stycznia następnego roku staje się urlopem zaległym.

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego (art. 168 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik ma 8 dni zaległego urlopu za 2014 r. Pracuje od poniedziałku do piątku. Na prośbę pracodawcy zgodził się wykorzystać wszystkie dni zaległego urlopu wypoczynkowego od 30 września 2015 r. do 9 października 2015 r. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe, ponieważ udzielił on pracownikowi całego zaległego urlopu do 30 września 2015 r. Nie ma znaczenia, że wykorzystywanie urlopu zakończy się 9 października 2015 r.

Urlop zaległy a zgoda pracownika

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne