Jak przygotować dobrą umowę o zakazie konkurencji - 6 praktycznych wskazówek dla pracodawcy
Pracodawca ma prawo podpisać z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji, która zabrania wykonywania pracy dla podmiotu prowadzącego działalność konkurencyjną. Taka umowa może być zawarta na czas trwania stosunku pracy, a także po jego zakończeniu.
Umowę o zakazie konkurencji na czas trwania umowy o pracę można zawrzeć z każdym pracownikiem. Natomiast umowę o zakazie konkurencji po zakończeniu stosunku pracy pracodawca może podpisać tylko z pracownikami mającymi dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę (art. 1012 § 1 Kodeksu pracy).
Przykład
Pracownik jest zatrudniony na stanowisku głównego księgowego. Ma on dostęp do danych finansowych firmy. Pracodawca może zatem podpisać z nim umowę o zakazie konkurencji na czas po zakończeniu stosunku pracy.
Umowę o zakazie konkurencji sporządza się w odrębnym dokumencie. Nie ma też przeszkód, aby zawrzeć ją w umowie o pracę. Jednak wówczas wszelkie zmiany tej umowy będą wymagały spełnienia warunków właściwych dla zmiany umowy o pracę. Może to znacznie utrudnić pracodawcy dokonywanie jakichkolwiek zmian w umowie o zakazie konkurencji.
Umowa o zakazie konkurencji powinna zostać sporządzona na piśmie pod rygorem nieważności (art. 101 Kodeksu pracy). Zatem zawarcie tej umowy w innej formie (np. ustnej) powoduje jej nieważność.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty