Jakie zmiany w stosunkach pracy wprowadza ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Od 1 stycznia 2012 r. wejdzie w życie zasadnicza część ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny oraz systemie pieczy zastępczej. Ustawa ta wskazuje na wymagania kwalifikacyjne, jakie powinni spełniać pracownicy socjalni zatrudnieni na określonych stanowiskach. Wprowadza również nowe stanowiska samorządowe, regulując jednocześnie pewne aspekty formy ich zatrudnienia i czasu pracy.

Omawiana ustawa reguluje zasady i formy wspierania rodzin z trudnościami w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych i dzieci niedostosowanych społecznie oraz zasady sprawowania pieczy zastępczej. Przepisy ustawy określają ponadto zadania administracji publicznej w zakresie wspierania rodziny i pieczy zastępczej na każdym szczeblu samorządu, zasady finansowania oraz role administracji publicznej w zakresie postępowania adopcyjnego.

Asystent rodziny

W przypadku powzięcia przez ośrodek pomocy społecznej informacji o rodzinie przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych może być jej przydzielony przez kierownika ośrodka pomocy społecznej asystent rodziny. Asystent rodziny jest nowym stanowiskiem w strukturze samorządu gminnego. Stosunek pracy jest nawiązywany z asystentem rodziny przez kierownika jednostki organizacyjnej gminy, która organizuje pracę z rodziną lub podmiot, któremu gmina zleciła prowadzenie pracy z rodziną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne