Kadry i płace w sferze budżetowej
I. Jak prawidłowo ustalać wysokość wynagrodzenia nauczyciela
Dyrektor szkoły/placówki oświatowej indywidualnie ustala wynagrodzenie zatrudnianych nauczycieli. Opiera się na minimalnych stawkach, określanych co najmniej raz w roku przez Ministra Edukacji Narodowej oraz na regulaminie wynagradzania uchwalonym przez organ prowadzący, czyli gminę, powiat albo województwo.
Każdy pracownik za świadczoną pracę otrzymuje wynagrodzenie zależne od ilości i jakości wykonywanej pracy.
Wynagrodzenie, jakie otrzymują nauczyciele, jest ustalane zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów ustawy - Karta Nauczyciela.
Wynagrodzenie otrzymywane przez nauczyciela jest związane z posiadanym przez niego stopniem awansu zawodowego, kwalifikacjami oraz wymiarem realizowanych zajęć (art. 30 ust. 2 Karty Nauczyciela).
Wynagrodzenie nauczycieli składa się z:
● wynagrodzenia zasadniczego oraz
● dodatków:
- za wysługę lat,
- motywacyjnego,
- funkcyjnego,
- za warunki pracy,
● wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
● nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych, takich jak dodatek mieszkaniowy i dodatek wiejski (art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela).
Wysokość dodatków do wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela jest uzależniona odpowiednio od okresu zatrudnienia, stopnia awansu zawodowego, jakości świadczonej pracy i wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, powierzonego stanowiska lub sprawowanej funkcji oraz trudnych lub uciążliwych warunków pracy.
Nie wszyscy nauczyciele otrzymują wynagrodzenia ustalone zgodnie z Kartą Nauczyciela. Nauczyciele przedszkoli, szkół i placówek publicznych prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz przedszkoli, szkół i placówek niepublicznych nie podlegają przepisom Karty Nauczyciela dotyczącym wynagrodzeń.
1. Wynagrodzenie zasadnicze
Podstawowym składnikiem pensji nauczyciela jest wynagrodzenie zasadnicze, które nie może być niższe od minimalnych stawek ustalanych w rozporządzeniu przez Ministra Edukacji Narodowej. Od 1 września 2010 r wzrosły minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Nauczyciele powinni otrzymać wyrównanie pensji i liczonych od niej innych składników najpóźniej do końca września 2010 r., jeżeli nie dostali wynagrodzenia uwzględniającego nowe stawki na początku września.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty