Kiedy nie przysługują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego
Prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Nie jest to jedyny warunek przyznania tych świadczeń. Znaczenie ma również data powstania niezdolności do pracy oraz okres, przez jaki wnioskujący o świadczenie podlega ubezpieczeniu.
Prawo do świadczeń chorobowych przysługuje dopiero po spełnieniu wszystkich wymaganych warunków. Są też sytuacje, kiedy postępowanie ubezpieczonego pozbawia go prawa do zasiłku.
1. Warunki uzyskania prawa do świadczeń
1.1. Okres wyczekiwania
Do uzyskania prawa do zasiłku chorobowego nie wystarczy podleganie ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo albo dobrowolnie. Znaczenie ma okres podlegania temu ubezpieczeniu przy liczeniu okresu wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego, który wynosi:
l przy obowiązkowym ubezpieczeniu - 30 dni,
l przy dobrowolnym ubezpieczeniu - 180 dni.
Pracownik przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, a od 34. dnia - prawo do zasiłku chorobowego.
Warunki otrzymania zasiłku chorobowego/wynagrodzenia chorobowego
Do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Do okresu ubezpieczenia wlicza się także okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników.
Brak wcześniejszych okresów ubezpieczenia chorobowego uprawnia do zasiłku chorobowego po 30 lub 180 dniach ubezpieczenia. Okres choroby w trakcie okresu wyczekiwania, za który ubezpieczony nie miał prawa do zasiłku, jest wliczany do okresu wyczekiwania. Nie jest natomiast wliczany do okresu zasiłkowego.
PRZYKŁAD
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, od 2 stycznia 2008 r. zgłosiła wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Przed objęciem ubezpieczeniem chorobowym przez rok nie podlegała temu ubezpieczeniu. 23 maja br. zachorowała i miała zwolnienie lekarskie do 4 lipca br. Na dzień zachorowania osoba ta nie miała 180 dni ubezpieczenia chorobowego. Dlatego za okres od 23 maja do 29 czerwca br. nie ma prawa do zasiłku chorobowego. ZUS wypłaci zasiłek za okres od 30 czerwca do 4 lipca 2008 r. Okres od 23 maja do 29 czerwca 2008 r. zostanie wliczony do okresu wyczekiwania. ZUS nie wliczy go do okresu zasiłkowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty