29.08.2005 Kadry i płace

Mobbing i dyskryminacja

Zjawisko mobbingu po raz pierwszy zostało uregulowane ustawą z 14 listopada 2003 r. nowelizującą Kodeks pracy. Rozszerzono wtedy zakres obowiązywania przepisów antydyskryminacyjnych zawartych w rozdziale IIa Kodeksu pracy. Przepisy antymobbingowe i rozszerzone przepisy antydyskryminacyjne weszły w życie 1 stycznia 2004 r. Zmiany te zostały wprowadzone w celu przystosowania naszego prawa do standardów unijnych zawartych w dyrektywie nr 76/207/EWG.

Zmieniona regulacja antydyskryminacyjna jako przesłankę dyskryminacyjną uwzględnia już nie tylko płeć, ale i inne cechy, jak: wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania religijne. Nowością było wskazanie zatrudnienia na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy jako przesłanek dyskryminacyjnych.
WAŻNE!
Zasada równego traktowania w zatrudnieniu jest równoznaczna z zasadą niedyskryminacji.
Do rozszerzonej regulacji wprowadzono również pojęcia dyskryminacji bezpośredniej i pośredniej. Pierwsza z nich polega na różnicowaniu sytuacji prawnej pracownika lub kandydata na pracownika ze względu na jedną z przesłanek dyskryminacyjnych zawartych w art. 183a Kodeksu pracy. Dyskryminacja pośrednia polega na nierównym traktowaniu w zatrudnieniu wszystkich lub znacznej liczby pracowników należących do grupy wyróżnianej ze względu na jedną lub kilka przyczyn uznanych za dyskryminacyjne, jeżeli dysproporcje te nie mogą być w żaden sposób uzasadnione innymi obiektywnymi powodami.
Zagrożenie
Za dyskryminację uznano również zachęcanie innej osoby lub osób do zachowań stanowiących naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu.
Formą dyskryminacji w zatrudnieniu jest molestowanie, w tym także molestowanie seksualne.
Molestowanie to zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności albo poniżenie lub upokorzenie pracownika. Szczególną formą molestowania jest tzw. molestowanie seksualne stanowiące kwalifikowane naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Jest nim każde nieakceptowane przez pracownika zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie jego godności lub poniżenie go.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne