Wyrok SN z dnia 29 marca 2023 r., sygn. III PSKP 16/22

Pracownik ma prawo korzystać z cywilnoprawnych roszczeń w przypadku mobbingu jako kwalifikowanego naruszenia prawa pracy, pod warunkiem stwierdzenia, że doszło do naruszenia dóbr osobistych pracownika, nawet jeśli mobbing nie spowodował rozstroju zdrowia pracownika lub naruszone dobra osobiste nie spełniają cech mobbingu.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Rączka (przewodniczący)

‎SSN Zbigniew Korzeniowski

‎SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa T. M. 
‎przeciwko P. Spółce Akcyjnej Oddziałowi w Z.
‎o zadośćuczynienie w związku z mobbingiem i odszkodowanie za dyskryminację,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 29 marca 2023 r.,
‎skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Zamościu
‎z dnia 27 października 2020 r., sygn. akt IV Pa 5/20,

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w Zamościu do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania.

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Zamościu, wyrokiem z dnia 4 grudnia 2019 r., w sprawie z powództwa T. M. przeciwko P. Spółce Akcyjnej z siedzibą w Z. o zadośćuczynienie w związku z mobbingiem i odszkodowanie za dyskryminację, oddalił powództwo, zasądził od powódki na rzecz pozwanego kwotę 2.700 zł tytułem zwrotu kosztów procesu, a nieuiszczoną opłatę od pozwu, od uiszczenia której powódka była zwolniona, przejął na rachunek Skarbu Państwa.

W sprawie ustalono, że powódka T. M. została zatrudniona w Z. - obecnie P. Spółka Akcyjna Oddział w Z. od 20 października 1975 r., ostatnio jako specjalista do spraw wsparcia sprzedaży.

W dniu 4 lutego 2019 r. umowa o pracę z powódką została rozwiązana bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych polegającego na odmowie poddania się profilaktycznym badaniom lekarskim, zatajeniu istotnych okoliczności dotyczących stanu zdrowia, wykorzystywaniu narzędzi pracy niezgodnie z przeznaczeniem, wytwarzaniu i przechowywaniu nieuprawnionych informacji i dokumentów na nośnikach pracodawcy.

Powódka w dniu 10 września 2011 r. uległa wypadkowi, którego pracodawca nie uznał za wypadek przy pracy. Prawomocnym wyrokiem z dnia 13 października 2016 r., IV P 334/14, sprostowany został protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy i ustalono, że „wypadek z dnia 10 września 2011 r. jest wypadkiem przy pracy”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne